6 listopada w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Sosnowcu pod opieką Moniki Sitkowskiej i Karoliny Szczepkowskiej przygotowali przedstawienie „Przerwana lekcja historii”.
Uroczystość została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca, patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach, patronatem Biskupa Diecezjalnego oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.
Założeniem autorów inscenizacji było przedstawienie wielkich Polaków, którzy w sytuacji, gdy Polski nie było na mapach Europy podtrzymywali ducha narodu. Swoją pracą, osiągnięciami naukowymi i twórczością udowadniali, że Polacy i Polska nadal istnieją. Ich orężem było słowo, obraz, muzyka, nauka. Działali w zaciszu swoich pracowni, przy biurkach, w laboratoriach. Na ziemi ojczystej i na emigracji.
Podczas inscenizacji uczniowie i nauczyciele sosnowieckich szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych mieli okazję na spotkanie z Janem Matejko, który w swoich obrazach pokazywał potęgę narodu polskiego, Mickiewiczem i Słowackim, którzy w swoich utworach opiewali bohaterskie czyny Polaków, opisywali piękno ojczystej ziemi, Marią Curie-Skłodowską, która propagowała naukę dla dobra ojczyzny, nauczycielami, którzy pod zaborami krzewili naukę, nauczali języka ojczystego, Łukasiewiczem i Cegielskim, których hojne datki pozwalały rozwijać między innymi szkolnictwo i przemysł, Modrzejewską, która swą niezwykłą charyzmą i talentem sławiła ojczyznę na wielu scenach świata, oraz Chopinem, którego zachwycająca muzyka porywała serca Polaków na obczyźnie, pozwalała zapomnieć o niewoli, ucisku i smutku.
Gratulacje i słowa uznania uczniowie szkoły przyjęli z rąk I zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowca, Zbigniewa Byszewskiego oraz od Prezesa Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sosnowcu, Stanisława Lisa.
fot. Karolina Szczepkowska