Nieoficjalnie od pewnego czasu, a oficjalnie od piątku 10 września w Sosnowcu-Porąbce funkcjonuje pralnia społeczna Caritas. W założeniu ma być miejscem aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych.
Pralnia powstała w budynku, który do Caritas przekazała parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Reja. W ramach tworzenia miejsc pracy podjęto współpracę z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia. Znaczną część inwestycji pokryła z kolei fundacja Timkena.
– To pierwszy podmiot ekonomii społecznej, który powstał w Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W Polsce istnieją Caritas, które prowadzą takie podmioty i wydaje się, że to drugie, bardzo ważne skrzydło tej organizacji. Caritas kojarzy się z rozdawnictwem, natomiast wiemy dobrze o tym, że skuteczna pomoc to nie ryba, a wędka. Możemy w ten sposób pomóc osobom bezrobotnym, bezdomnych czy zmagającym się z niepełnosprawnością, a mogą pracować i czuć się potrzebne – mówi ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Pralnia już funkcjonuje. Korzysta z jej usług m.in. pięć placówek Caritas z terenu całej diecezji sosnowieckiej. Pomału do grona klientów dołączają inne podmioty. Pracuje tu siedem osób. Jest też najwyższej jakości sprzęt pralniczy: pralki, suszarki, magiel czy zgrzewarka do bielizny.
– Jako podmiot ekonomii społecznej możemy wytwarzać tę usługę taniej, dlatego myślę, że bardzo szybko znajdą się inne podmioty, które będą chciały z tej pralni korzystać – dodaje ks. Folga.
– Cieszę się, że po raz kolejny w Sosnowcu, dzięki współpracy wielu instytucji powstaje kolejne dzieło. To też bardzo ważne, że potrafimy wspólnie działać, żeby ludzie mogli godnie żyć – mówił podczas otwarcia pralni Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Na współpracę zwrócił też uwagę ordynariusz diecezji sosnowieckiej biskup Grzegorz Kaszak.
– Dzięki temu mamy nowe miejsca pracy w Sosnowcu. To bardzo ważne. W ten sposób Sosnowiec się rozrasta, a my pomagamy naszym mieszkańcom – stwierdził.
Jak podkreślają inicjatorzy utworzenia Pralni Społecznej, całe przedsięwzięcie pozwoli również budować pozytywny wizerunek osoby wykluczonej społecznie, niepełnosprawnej na rynku pracy i pomoże walczyć z wciąż panującymi stereotypami. Pralnia działać będzie na zasadzie spółki non for profit – podmiotu ekonomii społecznej, coraz bardziej powszechnego i popularnego wśród wielu organizacji pozarządowych. Dochód z prowadzonej działalności prowadzony będzie na pomoc charytatywną.