W ostatni weekend czerwca Teatr Zagłębia zaprezentował trzecią, ostatnią premierę w tym trudnym sezonie.
– Sezon artystyczny 2020/2021 był sezonem nietypowym i trudnym. Staraliśmy się wybrnąć z tej sytuacji i wydaje mi się, że wybrnęliśmy całkiem nieźle: stworzyliśmy miejsce na platformie VOD, gdzie przy pomocy mediów elektronicznych utrzymaliśmy kontakt ze swoją dotychczasową publicznością, jak również pozyskaliśmy nowych widzów. Powstały także trzy premiery: „Ślub” w reż. Radosława Rychcika, „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy oraz „Czas wypadł z ram” w reż. Jacka Kozłowskiego – opowiada Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.
W mijającym już sezonie Teatr Zagłębia zrealizował również dwa projekty dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pierwszy to Teatralna Antologia Nowych Utopii – konkurs na cyfrowe dzieło, którego tematem były raje, utopie i światy doskonałe. Jego efektem są dwa miniseriale, dostępne na stronie www.tanu.teatrzaglebia.pl. Drugą realizacją było muzyczne słuchowisko traktujące o wspólnej historii Śląska i Zagłębia. Wzięli w nim udział aktorzy Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego oraz zespoły muzyczne: Hańba!, Kapela Dejcie Pozór, Fanga i Kapela Fedaków. Słuchowisko było jedną ze składowych projektu Zagłębie//Śląsk. Można je odsłuchać na stronie: https://soundcloud.com/teatrzaglebia.
– Plany Teatru Zagłębia są bardzo bogate. Zaczynamy już w sierpniu festiwalem LGPT, czyli Letnie Granie Przedstawień Teatralnych, stanowiącym przegląd tegorocznych premier naszego teatru. Nowy sezon otworzymy premierą w ramach projektu Zagłębie//Śląsk, będzie to spektakl „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reż. Roberta Talarczyka. Kolejną premierą będzie kryminał – „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego w reż. Szymona Kaczmarka. Na koniec roku planujemy dużą koprodukcję z Festiwalem Boska Komedia w Krakowie – kontynuuje Jacek Jabrzyk.
Oprócz zapowiadanego festiwalu i premier Teatr Zagłębia szykuje się do konferencji naukowej: strefy KON//TAKTU – strefy KON//FLIKTU, wpisanej w projekt Zagłębie//Śląsk, współorganizowanej z Katedrą Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Zagłębiowską Mediateką. Ogłoszony został również konkurs na realizację spektaklu teatralnego, skierowany do debiutujących reżyserek i reżyserów – Nowe Utopie: strefy kontaktu. Do dyspozycji zwycięskiej ekipy będzie zespół i scena Teatru Zagłębia oraz grant w wysokości 60 tysięcy złotych.
Projekt Zagłębie//Śląsk to współpraca dwóch teatrów: Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Śląskiego w Katowicach. Ma ona na celu budowanie świadomości wspólnoty obu regionów poprzez działania kulturalne. Oprócz konferencji naukowej i spektaklu Roberta Talarczyka na sosnowieckiej scenie zaplanowano szereg działań: mecz artystów i samorządowców z Katowic i Sosnowca, spacer historyczny szlakiem hałd oraz sosnowieckiej Nekropolii Czterech Wyznań, spektakl Jacka Jabrzyka na scenie Teatru Śląskiego i wiele innych.
fot. Maciej Stobierski
Informacja prasowa Teatru Zagłębia w Sosnowcu.