W sosnowieckiej Mediatece, czyli siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się we wtorek 15 czerwca spotkanie poświęcone tematyce czystego powietrza i problemowi smogu. Już po raz piąty zorganizował je Zagłębiowski Alarm Smogowy.
Jednym z elementów spotkania była debata przedstawicieli zagłębiowskich miast i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poświęcona walce ze smogiem i likwidacji starych pieców, które są jednym z jego źródeł.
– Mamy swój miejski program, z którego corocznie korzysta kilkaset osób. W ubiegłym roku wymieniliśmy 568 palenisk z naszego miejskiego programu – powiedział prezydent Arkadiusz Chęciński krytykując jednocześnie program „Stop Smog” jako nieodpowiedni dla dużych miast.
Likwidacją „kopciuchów” zajmuje się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
– Kompetencji mamy sporo, ale oprócz kompetencji trzeba jeszcze chcieć. Te kompetencje pokazujemy choćby w programie ograniczenia niskiej emisji, który realizujemy już od kilku lat wspólnie z gminami – mówił Henryk Borczyk z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – To kwestia przedsięwzięć termomodernizacyjnych, inwestycje w źródła fotowoltaiczne. Od 1 stycznia nasze kompetencje jeszcze bardziej się poszerzyły, bo została znowelizowana ustawa termomodernizacyjna, która wprost pisze o możliwościach GZM w walce ze smogiem. Na dzisiaj szesnaście gmin złożyło akces do Metropolii o wspólne działania. To na razie 500 budynków. Kwota, którą przeznaczamy na realizację tego przedsięwzięcia to 30 milionów złotych – dodał.