W Ulowie pod Tomaszowem Lubelskim złożono wieniec od władz samorządowych Sosnowca.
W sobotę, 17 września przedstawiciele Fundacji im. Grupy Operacyjnej “Śląsk” 1939 złożyli na mogile żołnierzy batalionów obrony narodowej w Ulowie pod Tomaszowem Lubelskim wieniec od władz samorządowych Sosnowca.
Od kilku lat rekonstruktorzy związani z Fundacją odwiedzają, w drugiej połowie września, miejsca pamięci i pochówku żołnierzy walczących w jednostkach Grupy Operacyjnej “Śląsk”.
77 lat temu, przez cały dzień 19 września 1939 roku trwała bitwa o Ulów. Utrzymanie miejscowości było kluczowe dla powodzenia natarcia innych jednostek Grupy Operacyjnej “Jagmin” (wcześniej “Śląsk”) na Tomaszów Lubelski. Zadanie zajęcia miejscowości otrzymał 201 pułk piechoty rezerwowej złożony z Batalionów Obrony Narodowej “Katowice”, “Sosnowiec” i “Zawiercie”, wspierały ich kombinowane oddziały z innych jednostek piechoty.
– Atakujący BON “Sosnowiec” zajął wzgórze 349 broniące wejścia do Ulowa od strony traktu na Tomaszów Lubelski – tłumaczy Marcin Tutaj z Fundacji – Przez cały dzień żołnierze obrony narodowej odpierali kolejne ataki Niemców i próby okrążenia wzgórza. Batalionem dowodził kapitan Grankowski, który ranny w obie nogi, został wieczorem ewakuowany ze wzgórza.
Śladem tych walk jest mogiła zlokalizowana na skrzyżowaniu dróg z Ulowa i Tomaszowa Lubelskiego. Właśnie w tym miejscu, w 1939 roku okoliczna ludność chowała ciała żołnierzy poległych w walkach o Ulów. Dzieki współpracy Fundacji im. G.O. “Śląsk” 1939 i Wydziału Kultury i Komunkacji Społecznej miasta Sosnowca, w 2015 roku po raz pierwszy pojawił się tam wieniec od władz samorządowych Sosnowca.
Źródło Fundacja im. G.O. “Śląsk” 1939