budowa już w tym roku
Nowoczesny blok operacyjny z sześcioma operacyjnymi salami w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim przy ul. Zegadłowicza 3 to największe wyzwanie inwestycyjne, jakie obecnie czeka miejską spółkę.
Budowa pawilonu szpitalnego, w którym będą znajdować się blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej, ma ruszyć już w pierwszej połowie tego roku.
Realizacja inwestycji zajmie około 18 miesięcy. W nowym obiekcie powstanie blok operacyjny szpitala z salami operacyjnymi, przeznaczonymi na potrzeby chirurgii, ortopedii, urologii, ginekologii i otolaryngologii. Blok ma spełniać najwyższe standardy medyczne i uwzględnić przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego. – Zaplanowaliśmy pełną digitalizację sal operacyjnych, co z jednej strony zapewni szybki dostęp do wszelkich wyników badań pacjenta i znacznie ułatwi podejmowanie decyzji co do dalszego postępowania z chorym. Z drugiej zaś strony pozwoli na rejestrację bieżących zdarzeń i ich odtworzenie w przyszłości – zapowiada Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.
Decyzja o uruchomieniu w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim oddziału intensywnej opieki medycznej wiąże się z tym, że brakuje tego rodzaju usług na rynku ochrony zdrowia. Powstanie oddział, w przypadku którego niezbędna jest ścisła współpraca lekarzy wielu specjalizacji, dlatego wskazane jest, by taki oddział funkcjonował w szpitalu wieloprofilowym, jakim jest Sosnowiecki Szpital Miejski. W dwunastołóżkowym oddziale intensywnej terapii znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego.
W pawilonie znajdzie się również niewielka sala audiowizualna. Jej powstanie jest potrzebne ze względu na coraz szerszą współpracę szpitala z medycznymi ośrodkami uniwersyteckimi. – Zamierzamy szkolić i pozyskiwać nowe kadry, a także ciągle doskonalić umiejętności i wiedzę personelu, by podnosić poziom świadczeń medycznych – zapowiada Artur Nowak.
Pawilon będzie składał się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej ok. 3 tys. 910 m kw. (powierzchnia zabudowy to 1 tys. 487 m kw.). Pierwsza w poziomie przyziemia (1 tys. 212 m kw.) stanowić będzie zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze na powierzchni 1 tys. 241 m kw. zostaną zlokalizowane oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze o powierzchni 1 tys. 268 m kw. zostanie zrealizowany pełnoprofilowy blok operacyjny.
Zgodnie z projektem budowlanym i wynikami przeprowadzonego dialogu technicznego, koszt budowy wraz z wyposażeniem medycznym został oszacowany na ponad 40 mln zł. Całość inwestycji zostanie zrealizowana ze środków budżetu miasta, ale ze względu na skalę i koszty inwestycji, jej finansowanie będzie rozłożone w czasie na dziesięć lat.