Sale zabiegowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt
Od środy, 21 października lekarze wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu będą mieli do dyspozycji zmodernizowane sale operacyjne Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej i Zespołem Zabiegowym.
Część budowlana inwestycji kosztowała 750 tys. zł, pieniądze w całości wygospodarował szpital. Dzięki inwestycji utworzono dwie sale zabiegowe o podwyższonym standardzie i kolejne dwie w których pacjent przygotowywany jest do zabiegu. Dodatkowo stworzono pokój wybudzeń pacjenta oraz pomieszczenia dla lekarzy i porządkowe.
Sale zabiegowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt w tym platformę do chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka – Constellation Visual System; fakoemulsyfikator nazywany „kombajnem okulistycznym”, jego konstrukcja opiera się na integracji wszystkich akcesoriów potrzebnych w chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka w jednej obudowie. W drugim pomieszczeniu znajduje się laser femtosekundowy. To pierwsze takie urządzenie w Polsce w szpitalu publicznym, także pierwsze, które dedykowane jest specjalnie do chirurgii transplantacyjnej. Chirurgiczna platforma oparta na laserze femtosekundowym pozwala na precyzyjne cięcie rogówki na zadanej głębokości i o ściśle określonym kształcie. – Sosnowiczanie mogą się tylko cieszyć, że w mieście działa tak dobry ośrodek okulistyki. Jeśli zliczymy ilość inwestycji w tym szpitalu i naszym miejskim to okazuje się, że mamy tu największe inwestycje. Myślę, że coraz lepsza współpraca pomiędzy szpitalami, a nie rywalizacja, wpłynie na dalsze unowocześnianie tych placówek – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Oddział Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im.św. Barbary w Sosnowcu wykonuje 15 przeszczepów rogówki miesięcznie (jest drugim ośrodkiem w kraju). Rogówka jest tu przeszczepiana także dzieciom (20 pacjentów rocznie).
Oddział pomaga też chorym na zaćmę. Rocznie wykonuje się tu ponad 2300 operacji zaćmy (10 zabiegów w każdy dzień roboczy). Rocznie z poradni okulistycznych w Szpitalu św. Barbary korzysta 37 500 pacjentów, dodatkowe 3 500 pacjentów jest leczonych w Oddziale Okulistyki. Według statystyk prowadzonych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” obecnie na przeszczep rogówki czeka prawie 2 900 osób.
Źródło UM Sosnowiec