Dwadzieścia jeden mikroinstalacji fotowoltaicznych pojawi się do czerwca 2025 roku w sosnowieckich szkołach i przedszkolach. To kolejny element proekologicznych działań miasta. Montaż fotowoltaiki na szkołach i przedszkolach odchudzić ma też finanse miasta, bo rachunki za prąd mają być niższe. Wśród placówek, w których pojawią się instalacje, będzie też Szkoła Podstawowa nr 36 na Juliuszu, czyli w dzielnicy, która w ostatnich dziesięciu latach zmieniła swój wizerunek stając się bardziej ekologiczną i estetyczną.
– To była jedna z największych tego typu inwestycji w całym kraju. Całe osiedle zostało uciepłownione, a wymieniliśmy tutaj prawie 2 tysiące kopciuchów. Przeprowadzamy również termomodernizację szkoły i chcemy przeprowadzić termomodernizację przedszkola – przypomina prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
To właśnie w Szkole Podstawowej nr 36 na Juliuszu prezydent podpisał umowę z lubelską firmą Sun Fee Sp. z o.o., która w dwudziestu jeden szkołach przedszkolach zamontuje miniinstalacje fotowoltaiczne. Oprócz SP 36 chodzi o SP 1 i 3 na Pogoni, SP 9, 23 i 47 w Zagórzu, SP 32 w Kazimierzu Górniczym, SP 33 w Ostrowach Górniczych, SP 35 w Porąbce, SP 29 na Niwce, II LO im. E. Plater, IV LO im. St. Staszica, VI LO im. J. Korczaka, IX LO im. W.Szymborskiej, ZSO 2 na Pogoni, ZSO 3 na Starym Sosnowcu, ZSO 5 i 14 w Zagórzu, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych oraz Przedszkola nr 5 na Radosze i 40 w Klimontowie.
– Takie instalacje pojawią się lada chwila również w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, w Agencji Rozwoju Lokalnego czy w przychodniach na Wawelu i w Milowicach. Chcemy walczyć ze smogiem i o walczyć o czyste powietrze. Wiemy, jakie są dzisiaj koszty energii elektrycznej i stąd te inwestycje – mówi prezydent Chęciński, który krytykuje decyzję minister klimatu Pauliny Henning-Kloski o zawieszeniu z dnia na dzień programu Czyste Powietrze, w ramach którego w Sosnowcu składano około 150 wniosków o dofinansowanie rocznie. – To kuriozalna decyzja – zaznacza.
– Koszt montażu miniinstalacji fotowoltaicznych to 3,3 miliona złotych, z czego 85 procent to dofinansowanie. Panele mają zostać zamontowane do końca czerwca 2025 roku – dodaje Mateusz Kruk, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. czystego powietrza.
Łączna moc wszystkich instalacji ma wynosić 850 kilowatów, z magazynem energii o takiej samej pojemności. W jednej instalacji będzie około 110 paneli fotowoltaicznych w zależności od mocy instalacji i potrzeb danego budynku.
– Założenie jest takie, że taka instalacje powinna zaspokajać większość zapotrzebowania energii danego budynku. W miesiącach letnich od kwietnia do września nawet sto procent. Magazyn energii jest potrzebny, aby móc gromadzić nadwyżkę energii, która mogłaby być wykorzystywana np. w nocy – mówi Bartłomiej Klekner, prezes zarządu Sun Fee Sp. z o.o.