Następne 40 hektarów pokopalnianych działek ma zostać przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przekazanych na rzecz miasta Sosnowca. Chodzi głównie o terenu wokół ostatniej w mieście i całym Zagłębiu Dąbrowskim kopalni Kazimierz-Juliusz. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w Kazimierzu Górniczym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek.
Jeśli zostanie sfinalizowany, nie będzie to pierwszy podarunek SRK dla miasta. W 2020 roku Spółka przekazała już Sosnowcowi pokopalniane budynki w Kazimierzu Górniczym z kompleksem bhp, stacją ratownictwa górniczego oraz maszynownią i wieżą szybu Kazimierz I. W międzyczasie Sosnowiec przejął też m.in. stadion Górnika w Zagórzu czy park w Milowicach.
Podpisany list intencyjny mówi o kolejnych działkach położonych na tyłach zamkniętej kopalni, które miasto chce przeznaczyć głównie pod cele mieszkaniowe.
– To projekty ważne w ożywieniu tej części miasta – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński. – Po raz pierwszy miasto Sosnowiec i jego mieszkańcy, którzy ciężką pracą stworzyli ten majątek, otrzymają od SRK coś po to, żeby można było ich ciężką pracę wynagrodzić. Gdy likwidowano kopalnie w Zagłębiu Dąbrowskim, nie było żadnych form wsparcia, a mieszkańcy zostali pozostawieni sami sobie. Dzięki samorządom i pomocy mieszkańców te tereny zaczęły wracać do normalności. To dziejowa sprawiedliwość – dodaje.
Rewitalizacja przejętych w pierwszej kolejności pokopalnianych obiektów ma kosztować około 90 milionów złotych. W ramach projektu Kazimierz OdNova powstać mają tu m.in. żłobek, przedszkole, start-upy, ale też miejsce upamiętniające historię kopalni, Kazimierza Górniczego i regionu. I miasto, i SRK myślą już o drugim etapie inwestycji, która poświęcona będzie celom mieszkaniowym.
– Dla II etapu niezbędne jest przekazanie kolejnych nieruchomości po to, żeby dalszy rozwój tych dzielnic był jak najbardziej zrównoważony – zaznacza Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń i podkreślił, że SRK jest zadowolone z takiego obrotu sprawy. – Celem Spółki Restrukturyzacji Kopalń jest rewitalizacja obszarów pogórniczych. Realizujemy ją w różny sposób i nie zawsze jest to komercyjna sprzedaż. Bardzo często współpracujemy z gminami. Ostatnio aktywność SRK w tym zakresie jest bardzo wysoka. Jeśli gminy są zainteresowane, to takie tereny na cele publiczne przekazujemy – dodaje.
Prezes Wieszołek mówi, że Spółka rozmawia z gminą również o innych lokalizacjach. – Chcemy dojść do porozumienia, by jak najszybciej aktywizować te terenu. We wszystkich przypadkach, gdzie gmina nie jest jeszcze przygotowana ze swoimi projektami, będziemy kierować te tereny do sprzedaży komercyjnej – podkreśla.
Z tego, że kolejne pokopalniane działki trafią w ręce samorządu zadowolona jest radna sosnowieckiej Rady Miejskiej z Kazimierza Górniczego Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz.
– Wszyscy jesteśmy związani z tym miejscem. Historia Kazimierza Górniczego rozpoczęła się od powstania tej kopalni i to, że zatrzymamy tutaj tę historię bardzo nas cieszy, ale jeszcze bardziej to, że miasto przejmuje te terenu i będzie tu gospodarzyć sami – podkreśla radna.