Przygotowania do rozpoczęcia budowy mają potrwać około roku
Warszawska firma JSK Architekci odpowiedzialna między innymi za projekt Stadionu Narodowego i obiekt Legii Warszawa wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP z Katowic.
– To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miasta, dlatego też przygotowujemy się do niej tak starannie. Zdecydowaliśmy się na konkurs, bo naszym zdaniem inwestycje o takim charakterze nie powinny się odbywać w tradycyjny sposób, czyli projekt, następnie zamówienia publiczne, najniższa cena, budowa – tłumaczył prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Wyłonienie najlepszej koncepcji miało swoją oprawę. W kilka chwil po zakończeniu obrad sądu konkursowego w obecności dziennikarzy zebranych w sosnowieckiej Sali widowiskowo-koncertowej Muza zaprezentowano zwycięską koncepcję. Emocji nie brakowało, bo sąd konkursowy wybierając najlepszą pracę nie wiedział jeszcze, kto za nią stoi. Głosowanie było jawne i odbyło się przez podniesienie ręki. Zwyciężyła praca o numerze kodowym 205, której początkowo przyporządkowano sygnaturę 741286. Nazwę zwycięskiej firmy – JSK Architekci poznaliśmy, gdy sekretarz sądu konkursowego otworzył kopertę. Siedzący wśród zebranych gości Piotr Bury, przedstawiciele warszawskiej firmy, która oprócz Stadionu Narodowego i Legii projektowała także obiekt Śląska Wrocław, najpierw lekko się uśmiechnął, a kilka chwil potem omówił koncepcję Zagłębiowskiego Parku Sportowego. – Najważniejsza była dla nas lokalizacja Parku, a ta jest szczególna. To tereny zielone, miejsce rekreacji. Zakładamy, że stadion, hala i lodowisko muszą się w ten krajobraz wpasować. Natura to motyw przewodni. Zaproponowaliśmy trzy niezależne bryły, gdyż Park będzie budowany etapami. Między stadionem, halą i lodowiskiem znajdzie się przestrzeń parkowa, która będzie służyła mieszkańcom. Funkcje tych trzech budynków również będą bogate – powiedział Piotr Bury.
O szczególnym charakterze lokalizacji wspominał także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Obiekty mają powstać na Górce Środulskiej. W miejscu, w którym już wiele dobrego udało się zrobić. Założenie, więc jest takie, że nie można tego zniszczyć. Ważne były funkcjonalność, wygląd, wpisanie się w scenerię górki. To nie może być tylko obiekt sportowy. To musi być miejsce, które będzie funkcjonować przez cały rok. W obrębie parku powstaną kluby, restauracje, siłownie. Będzie też oczywiście miejsce na muzeum zagłębiowskiego sportu. Wydaje mi się, że to wszystko udało się osiągnąć. Chyba nie będzie przesady w tym, jeśli powiem, że wybraliśmy perełkę – mówił z uśmiechem prezydent Chęciński.
Zanim opracowany zostanie szczegółowy projekt, a następnie plan budowy na temat inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy. W marcu Urząd Miejski planuje w tej sprawie konsultacje społeczne. – Będę powtarzał to jak mantrę, ale Sosnowiec jest na tyle dużym i ważnym miastem, miastem 200 tys., że brak takiego obiektu po prostu nie przystoi do rangi stolicy Zagłębia. Dlatego też będę namawiał mieszkańców, aby dali nam zielone światło do budowy obiektu, z którego w przyszłości na pewno będziemy dumni – zachęca prezydent Sosnowca.
Przygotowania do rozpoczęcia budowy mają potrwać około roku. Ten etap to oprócz opracowania projektu także zabezpieczenie środków finansowych. – Na pierwszy ogień pójdzie stadion. W Tychach udało się go postawić w ciągu 20 miesięcy. Myślę, że w naszym przypadku taki termin także wchodzi w grę – dodaje prezydent.
Przypomnijmy, że w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego mają wejść stadion, hala sportowa oraz lodowisko. Na ostatni z wymienionych obiektów środki ma zapewnić Ministerstwo Sportu.
Foto: Maciej Łydek