Będzie to wspólne przedsięwzięcie miasta i stowarzyszenia Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.
Hospicjum stacjonarne znajdzie się na liście planowanych przedsięwzięć w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Oznacza to sporą szansę na pozyskanie środków unijnych na tę inwestycję w ramach kolejnego wsparcia unijnego, przypadającego na lata 2014 – 2020. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Poszczególne gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania.
– Mamy pełne i bardzo życzliwe poparcie prezydentów Sosnowca, urzędników i wszystkich radnych – podkreśla Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła. Lista inwestycji, które będą proponować władze miasta, jest kompletowana i mamy zapewnienie, że na tej liście znajdzie się przedsięwzięcie stworzenia hospicjum stacjonarnego w Sosnowcu. To bardzo dobra wiadomość – dodaje.
Prezydent Kazimierz Górski, potwierdza, że stworzenie hospicjum znajdzie się na liście ZIT.
– Uważamy, że jest spora szansa na to, by ten projekt został zrealizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i uzyskał dofinansowanie unijne. Powstanie pierwszego w Zagłębiu stacjonarnego hospicjum jest dla nas wszystkich bardzo ważnym zadaniem – mówi Kazimierz Górski.
Oznacza to, że realizacją tego przedsięwzięcia nie będą obarczone jedynie władze stowarzyszenia, ale będzie to wspólne zadanie samorządu i sosnowieckiego hospicjum. – Nie znamy jeszcze ram tej współpracy. Dziś, wstępnie wiadomo, że nie będzie budowy od fundamentów, bo takie są wymagania programu, z którego zamierzamy skorzystać. Możemy aplikować o środki na adaptację i przystosowanie istniejącego już budynku na cele hospicjum – wyjaśnia M. Czapla.
Prawdopodobnie na rzecz hospicjum zostanie przeznaczony budynek jednej z byłych sosnowieckich szkół. Będzie wymagał adaptacji i generalnego remontu. – W dalszym ciągu zbieramy środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Obecnie udało nam się zebrać powyżej miliona złotych – mówi Beata Bandura, członek zarządu hospicjum.
– Nawet, jeżeli uda nam się uzyskać środki unijne, musimy przecież dysponować kapitałem, stanowiącym wkład własny. Każda zebrana do tej pory złotówka i każda kolejna zostanie przeznaczona na sfinansowanie tej inwestycji – dodaje.
Ta imponująca suma pieniędzy pochodzi ze wszystkich akcji, jakie organizuje hospicjum, czyli m.in. ze zbiórek publicznych, zbiórek w kościołach, sprzedaży cegiełek na koncerty i imprezy charytatywne, a przede wszystkim, z gromadzonych od kilku lat odpisów jednego procenta podatku. Szacowany koszt inwestycji to około 8 milionów złotych.
– Nasze drzwi są cały czas otwarte. Jeżeli ktokolwiek, przechodząc ulicą, odczuje potrzebę przyjścia do nas i zadania pytania z zakresu działalności hospicyjnej lub problemów związanych z opieką nad osobą ciężko chorą, może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i otrzyma konkretną odpowiedź oraz życzliwe i profesjonalne wsparcie – zapewnia Małgorzata Czapla.
Zarząd hospicjum liczy na szerokie społeczne poparcie inicjatywy tworzenia hospicjum stacjonarnego w Sosnowcu, choćby poprzez przekazanie jednego procenta podatku z rozliczenia z fiskusem za 2013 r. W akcję włączył się także sosnowiczanin, Jacek Cygan, który użyczył swojego wizerunku i popiera hospicyjną inicjatywę. – Ten jeden procent ma dla nas niebagatelne znaczenie. Pozwoli nam udźwignąć koszty przewidziane po stronie stowarzyszenia, a potem zapewnić funkcjonowanie ośrodka. W Zagłębiu nie ma hospicjum stacjonarnego, gdzie opieka nad nieuleczalnie chorymi może być sprawowana całodobowo. Poza tym mamy bardzo wiele planów rozszerzenia opieki, np. o dzienny ośrodek pobytu dla chorych mobilnych lub prowadzenie rehabilitacji usprawniającej dla chorych i osób starszych. W projektowanym hospicjum stacjonarnym chcielibyśmy również rozszerzyć pomoc psychologiczną dla tych chorych, którzy nie radzą sobie z informacją o niepomyślnych rokowaniach. Tacy chorzy, jeśli nie otrzymają profesjonalnego wsparcia z zewnątrz, nie podejmą walki z chorobą, nie wyzwolą w sobie naturalnych mechanizmów obronnych – zapewnia Małgorzata Czapla.
Do wsparcia budowy hospicjum nakłania także prezydent Kazimierz Górski.
– To bardzo piękna inicjatywa. Apeluję i proszę, by jeden procent swoich podatków Zagłębiacy przeznaczyli właśnie na rzecz sosnowieckiego hospicjum – mówi prezydent.
Więcej informacji o hospicjum można znaleźć na stronie: www.hospicjum.sosnowiec.pl
Sylwia Kosman