Zupełnie nie poznają nowego sosnowieckiego Egzotarium stali bywalcy starej palmiarni. W nowoczesnym obiekcie posadzono już większą część roślin, a podróży do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego nie mogą już doczekać się zwierzęta, które będą częścią ekspozycji. Otwarcie planowane jest na jesień tego roku.
Nowe Egzotarium, które powstało w miejscu dotychczasowej palmiarni na Starym Sosnowcu wygląda
już imponująco nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Posadzono już większość roślin. Kończą się także
prace związane z przygotowaniem basenów i terrariów, w których zamieszkają zwierzęta.
– Przed nami jeszcze dużo pracy, ale naprawdę jesteśmy już na finiszu – mówi Marlena Siwiec,
zastępca dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w
Sosnowcu. – Nowe Egzotarium to jeszcze plac budowy, bo firma prowadzi jeszcze prace i nie
rozpoczęły się jeszcze odbiory. Za nami już ługowanie zbiorników. Teraz nadzorujemy ich aranżację.
Potrwa to do końca lipca. Po wykonaniu tych aranżacji będziemy zalewać zbiorniki i wpuszczać ryby –
dodaje.
Pierwszym gatunkiem, który ma zamieszkać w nowym Egzotarium, nie będą jednak ryby, a gady
– kajman okularowy. Większość zwierząt, które tu trafią czeka już na podróż do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
– Zwierzęta pozyskujemy w charakterze współpracy z nadwyżek hodowlanych z innych ogrodów zoologicznych. Działamy też prężnie, aby naszą kolekcję zwiększyć i wzbogacić o nowe gatunki – mówi Elżbieta Ufniarska z MZUK-u.
Do Sosnowca przyjechały już za to wszystkie potrzebne rośliny. Większość z nich została już posadzona. Poza nowym Egzotarium są jedynie te, które są przechowywane w różnych obiektach.
– Nie wszystkie gatunki były eksponowane w starym Egzotarium głównie z uwagi na to, że nie było w
nim na nie miejsca. Teraz wnętrze mamy zaprojektowane tak, że do już posadzonych roślin mogą dołączać nowe, zgodne ze specyfikacją i przeznaczeniem – mówi Sebastian Kulawiak z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. – Projekt został stworzony tak, abyśmy mieli możliwość rozwoju – pozyskujemy nowe gatunki z innych ogrodów w celu urozmaicenia i wprowadzania czegoś nowego. Trzeba co jakiś czas tę kolekcję uatrakcyjnić, żeby zainteresować zwiedzających – dodaje.
Ze starego Egzotarium do nowego trafią między innymi dwie agawy amerykańskie (Agave americana i Agave americana ‘Variegata’) – . Będą też palmy: daktylowiec nagięty (Phoenix recliniata) i raphia farinifera (Raphia farinifera). Ta ostatnia powróciła do nas z ogrodu botanicznego w Zabrzu, gdzie była przechowywana. Została dosadzona do kolekcji roślin w strefie tropikalnej. Inne gatunki, które do nas wróciły zachowają swą formę donicową i latem będą mogły być wystawiane na zewnątrz. Ciekawostką dla miłośników botaniki będzie chroniony gatunek storczyka pod nazwą obuwik pospolity (Cypripedium calceolus) którego spotkać będzie można w grądzie środkowoeuropejskim. Będą też cytrusy w strefie śródziemnomorskiej – już teraz w Egzotarium widać ich dojrzewające owoce. Również w strefie tropikalnej nie zabraknie gatunków, których nie ma w innych ogrodach botanicznych.
Otwarcie nowego Egzotarium planowane jest na jesień tego roku.