Obraz przeszłości i klucz do zrozumienia przyszłości
„Obraz miasta i jego dzieje” to tytuł monografii, na którą sosnowiczanie czekali od lat. Złożona z dwóch tomów i licząca ponad 1700 stron, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o Sosnowcu! Pokazuje dzieje i rozwój tego miasta, przełomowe wydarzenia i ludzi, którzy zapisali i wciąż piszą karty historii.
Uroczysta promocja monografii odbyła się 14 czerwca w sosnowieckim Muzeum. Sam pomysł o napisaniu kompleksowej historii i pokazania Sosnowca pojawił się już… 15 lat temu. Radni przyjęli uchwałę intencyjną w 2001 r. Następnie planowano wydać publikację z okazji 100 rocznicy nadania praw miastu, ale wówczas się nie udało. Ostatecznie, w 2011 roku, miasto podpisało umowę z Uniwersytetem Śląskim, który objął honorowy patronat nad realizacją tego przedsięwzięcia i zaczął realizować projekt.
– Wydaje mi się, że możemy mieć powód do optymizmu i radości, że udało się stworzyć dzieło obszerne, obszerniejsze nawet niż monografia Katowic. Do tej pory opisywane dzieje Sosnowca, jako miasta, obejmowały co najwyżej sto lat. My postanowiliśmy to zmienić i sięgnąć czasów wcześniejszych. Ta monografia ma charakter interdyscyplinarny. Nie jest tylko monografią historyczną – mówił prof. Antoni Barciak z Uniwersytetu Śląskiego, redaktor naukowy publikacji podczas prelekcji w Muzeum. Przygotowania monografii podjęli się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownicy Muzeum w Sosnowcu. Funkcję redaktorów naukowych publikacji pełnili prof. Antoni Barciak z Wydziału Nauk Społecznych oraz nieżyjący już prof. Andrzej Jankowski z Wydziału Nauk o Ziemi.
W sumie publikację przegotowało ponad 70 badaczy i ekspertów. Jednym z nich jest prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego. – Ja sam pochodzę z Sosnowca, jak i cała moja rodzina. Tu się urodziłem i mieszkam. Chciałem pozostawić po sobie jakiś ślad – przyznał. W pierwszym tomie zamieszczono materiał na temat środowiska geograficzno-przyrodniczego. Na drugą część składają informacje na temat pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu dzisiejszego Sosnowca, a w trzeciej części można znaleźć historię współczesnego Sosnowca. Drugi tom obejmuje takie zagadnienia jak: potencjał ludnościowy na przełomie wieków XIX i XX oraz XX i XXI, przestrzeń geograficzna Sosnowca, kultura i nauka oraz współczesny obraz miasta i jego mieszkańców.
Każdy może znaleźć coś dla siebie. Można przeczytać m.in. o czasach rewolucji przemysłowej, ruchu niepodległościowym i robotniczym, życiu codziennym sosnowiczan w XIX wieku, budowie hegemonii Polskiej Partii Robotniczej, życiu gospodarczym w PRL, a także o lokalnym społeczeństwie obywatelskim, wyzwaniach przyszłości i przekonać się, dlaczego Zagłębie nazywano „Czerwonym Zagłębiem”.
Wśród autorów publikacji znaleźli się m.in. Marek Cetwiński, Elżbieta Gondek, Zdzisław Jedynak, Przemysław Nadolski, Agnieszka Nęcka, Mieczysław Starczewski, Wojciech Świątkiewicz i Zygmunt Woźniczka.
– Publikacja stanowi opis przyszłości i teraźniejszości, która jest wstępem do przyszłości, ale i kluczem do zrozumienia przeszłości. Bardzo ciekawy i inspirujący materiał. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się z treścią monografii – stwierdził Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.
Zainteresowanie mieszkańców publikacją jest bardzo duże. Dwutomową monografię można kupić w Muzeum w cenie 150 zł.