W poniedziałek 26 listopada w Sosnowcu odbędzie się Dialog Obywatelski – dyskusja o przyszłości przemysłu motoryzacyjnego w Europie z udziałem Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezesa Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz licznych zaproszonych gości i zainteresowanych zagadnieniem mieszkańców.
Uczestnicy Dialogu odpowiedzą na pytania dotyczące wyzwań przed jakimi stoi sektor motoryzacyjny Unii Europejskiej oraz opowiedzą jak najnowsze trendy w przemyśle samochodowym wpłyną na jego kształt. W wydarzeniu może wziąć udział każda zainteresowana osoba – wystarczy zgłosić chęć udziału.
Dialog Obywatelski to specjalna formuła spotkania, którego celem jest włączenie obywateli do debaty o przyszłości Unii Europejskiej. Umożliwia bezpośredni kontakt przedstawicieli Komisji Europejskiej z zaproszonymi ekspertami i gośćmi oraz swobodną dyskusję na tematy europejskie. Sosnowiecka odsłona Dialogu Obywatelskiego organizowana jest z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wraz z Prezydentem Miasta Sosnowca oraz Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych i odbędzie się 26 listopada o godz. 10.30 w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 11.
Spotkanie poświęcone będzie przyszłości europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, który prawdopodobnie przeżywa najbardziej burzliwy czas od momentu swojego powstania ponad 100 lat temu. Przemysł motoryzacyjny jest jednym z głównych filarów europejskiej gospodarki. Ze względu na swój udział w wielu innych dziedzinach przemysłu jest kluczowym sektorem Unii Europejskiej, który stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi m.in. z efektywnym zarządzaniem procesami produkcyjnymi, dystrybucyjnymi czy logistycznymi. Obecnie na sektor motoryzacyjny mają wpływ najnowsze trendy związane z elektromobilnością oraz wprowadzeniem innowacyjnych napędów i systemów wspomagania kierowcy, na które Europa musi być gotowa, bowiem zmieniają one sposób definiowania i użytkowania samochodów – pojazdów przyszłości. Europejski przemysł motoryzacyjny musi także mierzyć się z coraz silniejszą konkurencją ze strony podmiotów reprezentujących inne kontynenty. Liderem w produkcji i liczbie użytkowanych samochodów elektrycznych aktualnie są Chiny.
Powstają więc liczne pytania: czy europejski przemysł motoryzacyjny jest dziś w stanie zawalczyć o utrzymanie również w przyszłości swojej dotychczasowej pozycji na rynkach światowych? Czy przewagi technologiczne jakie przemysł europejski zdobył w produkcji silników spalinowych, zwłaszcza w silnikach z napędem diesla mają znaczenie w wyścigu o prymat technologiczny samochodów przyszłości? W końcu sektor samochodowy w Europie musi także sprostać zadaniu ochrony środowiska i ograniczania emisji CO2 w trosce o zdrowie Europejczyków i w walce ze zmianami klimatycznymi. Jaka jest więc przyszłość europejskiej branży motoryzacyjnej, w której Polska ma swój udział i jakie plany w tym obszarze ma Komisja Europejska? Jaka z kolei może być odpowiedź władz lokalnych na rewolucję technologiczną w przemyśle motoryzacyjnym?
Na te i inne pytania dotyczące aktualnego stanu i planowanych zmian w europejskim przemyśle motoryzacyjnym będzie można porozmawiać z Elżbietą Bieńkowską, Komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, Arkadiuszem Chęcińskim – Prezydentem Miasta Sosnowca, Marcinem Korolcem – Prezesem Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz przedstawicielami branży motoryzacyjnej, a także uczniami sosnowieckiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego o profilu technik pojazdów samochodowych, elektromechanik i mechanik pojazdów samochodowych. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali także radni i przedstawiciele władz samorządowych sąsiadujących miast.
Spotkanie jest bezpłatne, otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o zapisy na adres mailowy: dialogobywatelski@instytutpublico.pl lub pod nr tel.: 32 400-40-25 do 22 listopada 2018 r. W zgłoszeniu proszę wpisać: imię, nazwisko oraz nazwę firmy/instytucji/organizacji.
***
Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy europejskie. Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 r. Podczas spotkań komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przestawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają głosów, opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania UE.
Komisarz Elżbieta Bieńkowska przeprowadziła Dialogi Obywatelskie min. w Szczecinie i Sopocie (z prezydentami tych miast), Lublinie (z posłem Włodzimierzem Karpińskim), Gdańsku i Opolu.
Źródło: UM Sosnowiec