Czasy, gdy w Sosnowcu hucznie świętowano Dzień Górnika, już minęły. Działalność takich kopalń jak Kazimierz – Juliusz, Niwka – Modrzejów, Sosnowiec, Porąbka – Klimontów czy Milowice to już przeszłość. Wciąż jednak w Sosnowcu nie brakuje górniczych rodzin, które pielęgnują barbórkowe tradycje.
W tym roku w mieście również nie zabraknie imprez związanych z Barbórką. W niedzielę 4 grudnia o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Porąbce zostanie odprawiona barbórkowa msza święta w intencji górników. Zaplanowano także składanie kwiatów – o godz. 12 przy szybie Anna KWK Sosnowiec przy ul. Narutowicza i o godz. 14.30 przy tablicy na budynku przy ul. Wojska Polskiego 6, dziś siedzibie Wyższej Szkoły Medycznej, a kiedyś dyrekcji KWK Niwka – Modrzejów. Nie zabraknie również tradycyjnego porannego koncertu orkiestry dętej dla mieszkańców Kazimierza Górniczego i Juliusza.
Już w piątek 2 grudnia warto zajrzeć do Miejskiego Domu Kultury Kazimierz, gdzie odbywać się będzie impreza pod hasłem „Od Maluchów dla Górników”, podczas której publiczności zaprezentują się przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Zagra także Sosnowiecka Orkiestra Dęta, a to nie koniec atrakcji, bo będzie można wziąć m.in. udział w zajęciach organizowanych przez fundację dr Clown. Imprezie towarzyszyć będzie również wystawa zdjęć Macieja Dorosińskiego z projektu Ostatnia Kopalnia z czasów likwidacji ostatniej w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim kopalni Kazimierz – Juliusz.
– W Sosnowcu przemysł górniczy to już historia, ale wśród mieszkańców naszego miasta wciąż nie brakuje czynnych i byłych górników, a także członków ich rodzin. Z okazji Barbórki składam w imieniu władz miasta najlepsze życzenia pomyślności, zdrowia i szczęścia. Sosnowiec nie zapomina o swoich górniczych tradycjach i wy też nie zapominajcie o barbórkowych obchodach w kręgach rodziny i znajomych – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.