XIV Konferencja naukowa o profilaktyce raka piersi
„Chcesz być modna – zapobiegaj”, bo kto z nas nie chce być modny?. Pod takim hasłem 20 października 2014r. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Sosnowca odbyła się XIV konferencja naukowa o profilaktyce raka piersi, którą zorganizowało Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek „Życie”.
W spotkaniu udział wzięli Parlamentarzyści, Władze Miasta Sosnowca, lekarze, pielęgniarki, grono pedagogiczne, przedstawiciele ZUS-u, Sanepidu, młodzież gimnazjalna, amazonki i inni sympatycy ruchu.
Konferencję objął patronatem Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski.
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet i właśnie na tym spotkaniu rozmawiano, o tym czy możemy się ustrzec, co powinno nas zaniepokoić, jeżeli już zachorujemy to co wtedy, jak zwiększyć świadomość na temat profilaktyki, diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia raka piersi. Jak ważna jest profilaktyka to wiemy, że zdrowy styl życia, spokojny sen, odpowiednie odżywianie, codzienny ruch, asertywność, życzliwość dla innych i poczucie humoru, to ma znaczenie, ale czy to wszystko?
Konferencja miała formę panelu dyskusyjnego podczas, którego obecne na sali osoby mogły zadawać pytania związane z tematem prelekcji.
Dr n. med. Andrzej Wojcieszek – onkolog pracujący w Instytucie Onkologii w Gliwicach odpowiedział m. in. na pytania: czy można uniknąć raka czyli choroby cywilizacyjnej, czy warto się spieszyć z rozpoczęciem leczenia raka -głupie pytanie?. Pan doktor powiedział ” Nigdy dość diagnostyki przed leczeniem onkologicznym, Komórki uszkodzone i zmienione nowotworowo usuwane są z organizmu w procesie apoptozy. Stres- stres przewlekły -RAK?!, Pamiętaj komórka rakowa to twoja własna komórka, ale „trochę inna”, codziennie na raka „zachorowujemy” i codziennie się z niego leczymy. Wiara czyni cuda!!!!! “
Swoją historię z rakiem opowiedziała na spotkaniu amazonka – Anna Nowakowska -członkini Stowarzyszenia “Życie” i wolontariuszka-ochotniczka, która tę diagnozę usłyszała w 1997 roku.
Na początku nie było łatwo, operacja, chemioterapia, a teraz pomaga innym kobietom, pokazując na własnym przykładzie, że po leczeniu raka piersi można żyć i spełniać się w życiu rodzinnym, zawodowy i społecznym.
Monika Kowalska – fizjoterapeutka – przybliżyła temat „Przez ruch do zdrowia”. Wysiłek fizyczny może zmniejszyć ryzyko szeregu nowotworów, takich jak rak piersi, jelita grubego, gruczołu kro¬kowego czy raka macicy. Korzyści wynikają¬ce z aktywnego stylu życia wykraczają daleko poza zmniejszenie ryzyka nowotworów i obejmują inne ważne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka innych chorób przewlekłych, na przykład chorób serca, cukrzycy, osteoporozy i nadciśnienia tętniczego. Ważne jest przyswojenie zdrowych wzorców aktywności fizycznej w dzieciństwie, ale zwiększenie aktywności fizycznej w każdym wieku może przynosić istotne korzyści zdrowotne i zmniej¬szyć ryzyko niektórych nowotworów złośliwych.
Temat terapii psychoonkologicznej przybliżyła mgr filozofii Aleksandra Mieczkowska. Pacjenci chorzy na nowotwory i inne ciężkie choroby dostali nowy, pomocny lek- psychoterapeutyczny Program Simontona. Na Zachodzie jest traktowany równie poważnie, jak chemioterapia czy naświetlanie i z powodzeniem wspomaga ugruntowane już metody leczenia. U nas dopiero nieśmiało wkracza na oddziały.Ważną cechą Programu jest możliwość pomocy nie tylko osobie z diagnozą, ale i tzw. osobie wspierającej chorego w zdrowieniu ( członkowi rodziny czy bliskiemu przyjacielowi). W programie jest również edukacja o nowotworach złośliwych, układzie odpornościowym, emocjach i samopomocy. Wychodząc na przeciw potrzebom pacjentów i ich bliskich prowadzone są warsztaty psychoterapeutyczne skierowane właśnie do tej grupy osób. Program Simontona, który pomocny jest psychoterapeutycznej pracy z pacjentami z chorobą nowotworową, stanowi uzupełnienie leczenia onkologicznego.
Ostatni temat konferencji to „Rekonstrukcja piersi, czyli jak może wyglądać zakończenie leczenia raka piersi”. Rekonstrukcja piersi po mastektomii pozwala nie tylko na odtworzenie utraconej formy i kształtu piersi, ale również niesamowicie pomaga w odzyskaniu psychicznej równowagi u kobiet dotkniętych rakiem piersi. Istnieje wiele różnych sposobów na odtworzenie utraconej piersi. Nowe metody odtwórcze zaprezentował chirurg – dr n. med. Marek Kania. Operacje te można wykonywać jednoczasowo lub wiele lat po zabiegu amputacji piersi.
Spotkanie uatrakcyjnił występ zespołu tanecznego”Gimone” pod kierownictwem mgr Jarosława Zdanowicza.
Uczestnicy mogli zapoznać się z produktami dla amzonek firmy Pofam -Poznań, która pomogła zorganizować to spotkanie i firmy Amoena.
Konferencję prowadziła Przewodnicząca Sosnowieckiego Stowarzyszenia Amazonek Życie”-Jadwiga Krupa.