Prawie 18 milionów złotych kosztować będzie remont Centralnego Traktu Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. W czwartek 13 października umowę z wykonawcą prac podpisał w lecznicy marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
– Blok operacyjny jest z 1988 roku, więc potrzebuje tych inwestycji już naprawdę w bardzo pilnym trybie. To dzięwięciosalowy trakt operacyjny, gdzie rozpoczniemy modernizację trzech sal operacyjnych wraz z montażem wewnątrz tych sal rezonansu śródoperacyjnego, jak również częściowy remont zaplecza socjalnego. Jest duże przedsięwzięcie, które kosztować będzie blisko 18 mln złotych. Ze środków z budżetu marszałkowskiego już w 2020 roku zakupiliśmy mikroskopy, a w 2021 roku neuronawigację. W tym roku dokonaliśmy zakupu rezonansu śródoperacyjnego, który zostanie zamontowany po remoncie – mówił Krzysztof Bestwina, dyrektor popularnego „Górniczego”.
Upływający czas sprawił, że wyposażenie oraz pomieszczenia w poważnym stopniu zostały wyeksploatowane. Również przyjęte w przeszłości rozwiązania architektoniczne nie nadążają za obecnymi potrzebami. W roku 2019 Śląski Urząd Marszałkowski podjął decyzję o gruntownej modernizacji i wyposażeniu w nowy sprzęt bloku operacyjnego Klinicznego Oddziału Neurochirurgii. Kluczowe znaczenie dla przyjętego projektu ma całościowe podejście do zagadnienia polegające na wymianie całego wyposażenia i umieszczeniu go w nowym otoczeniu architektonicznym. Podpisane umowy dotyczą robót budowlanych, instalacji gazów medycznych, wentylacji i kanalizacji, instalacji SSP i DSO, instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji teleinformatycznej oraz remontu części dachu budynku.
– W regionie taki oddział jest bardzo potrzebny, ponieważ ratuje życie. Te inwestycje pokazują wielką jakość i zmianę technologiczną. Nasi pacjenci z Zagłębia, Górnego Śląska i innych części województwa będą leczeni na najnowocześniejszym sprzęcie wykonanym wedle najnowocześniejszych technologii – mówił po podpisaniu umowy marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. – Ostatnio w Sosnowcu dużo się dzieje. To inwestycja w nową siedzibę pogotowia ratunkowego, to inwestycje w św. Barbarę – dodał.
Z rozpoczynających się inwestycji cieszył się też prof. dr hab. n. med. Piotr Ładziński, ordynator Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.
– Postęp medycyny narzuca nowe standardy techniczne. Neurochirurgia jest najbardziej ztechnicyzowanym działem chirurgii. W tej chwili stajemy przed koniecznością wykorzystywania neuroobrazowania śródoperacyjnego, posiadania możliwości wykonania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego podczas operacji. To przekłada się na to, że pacjent jest operowany raz, a w trakcie operacji można ocenić jej skuteczność i ewentualnie uzupełnić nim ją zakończymy – podkreślił prof. Ładziński.
– Szpital jest wojewódzki, ale to szpital w Sosnowcu. Razem ze szpitalem miejskim obsługuje też sosnowiczan i cieszymy się z każdego rozwoju tych oddziałów i sprzętu, a ten, jeśli mówimy już o neurochirurgii, jest już wysokospecjalistyczny. Mamy tu wspaniałych specjalistów na czele z prof. Ładzińskim i gratuluję mu, że będzie mógł pracować na tak wspaniałym sprzęcie – mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.