Dobudowa dodatkowej pary torów między Będzinem a Katowicami oraz budowa nowego przystanku Sosnowiec Środula to założenia przetargu ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe.
W województwie śląskim PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły trzy przetargi na łączną kwotę 3,7 mld zł. W planach jest oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, co pozwoli na wprowadzenie do rozkładów jazdy nowych połączeń. Na trasie od Będzina do Katowic Szopienic Południowych powstaną dwa dodatkowe tory. Będą też dwa nowe przystanki – Sosnowiec Środula w rejonie ul. Chemicznej oraz Katowice Morawa w rejonie ul. Morawa w Szopienicach. Przetargi pozwolą na realizację inwestycji planowanych z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 – 2027.
– Przebudowane będą perony na stacji Sosnowiec Główny oraz przystanku Katowice Szopienice Płd. Wszystkie perony i obiekty służące podróżnym zostaną przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na około 4 km odcinku między stacją Sosnowcem Głównym a stacją Będzin Miasto zbudowany zostanie nowy przystanek Sosnowiec Środula, z którego skorzystają mieszkańcy dwóch dużych pobliskich osiedli – informuje Mirosław Siemieniec z zespołu prasowego PKP PLK.
Dzięki inwestycji skorzystają nie tylko pasażerowie kolei, ale też mieszkańcy i kierowcy.
– Dla pieszych powstanie przejście pod torami. PKP PLK wybuduje też nowy węzeł w rejonie ul. Piotrkowskiej, który pozwoli na zjazd z DK94 z kierunku na Kraków poprzez zupełnie nowy łącznik na ul. Północną/Piotrkowską, a także na wyjazd z ul. Piotrkowskiej na DK94 w kierunku na Katowice. Mam nadzieję, że PKP PLK otrzyma fundusze na wykonanie tego zadania – komentuje prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
W województwie śląskim kolejarze zamierzają również wyremontować odcinki torów z Tychów do Goczałkowic oraz z Zabrzegu do Zebrzydowic, co poprawi jakość podróży ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego w kierunkach południowych.