Walka z dopalaczami
Przedstawiamy apel Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego w sprawie dopalaczy, który zostanie przesłany m.in. do Prezydenta RP, Premiera oraz posłów.
Apel Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego
8 czerwca w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyła się konferencja poświęcona zagrożeniom oraz możliwościom przeciwdziałania handlu dopalaczami. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści z Zagłębia, prezydenci, burmistrzowie i starostowie sąsiednich miast i powiatów, przedstawiciele Sanepidu, służby zdrowia, Policji i Straży Miejskiej.
Jak wynika z najnowszych danych, które prezentowali goście, coraz więcej dzieci sięga po dopalacze. Tylko w okresie od stycznia do maja tego roku sosnowieckie Centrum Pediatrii odnotowało 51 ciężkich zatruć wśród dzieci i młodzieży. Kilkumiesięczne zażywanie dopalaczy doprowadza do psychozy i konieczności skierowania do leczenia psychiatrycznego.
„Dopalacze” są dostępne zarówno w sprzedaży bezpośredniej jak i internetowej. Złożoność ich składu powoduje trudności identyfikacji w organizmie i w przeciwieństwie do substancji narkotycznych brak jest na nie „odtrutek”. Zatrucia wywołane dopalaczami i narkotykami stanowią już około 50 % wszystkich odnotowanych stanów zatruć.
W imieniu własnym i mieszkańców zwracamy się z apelem o zaostrzenie przepisów, które umożliwiają handel substancjami psychoaktywnymi. Występujemy z wnioskiem o nowelizację ustawy, które ograniczy możliwość sprzedaży dopalaczy i przywożenia ich do Polski.
Obecny stan prawny nie daje możliwości skutecznego przeciwdziałania zagrożeniu. Podmioty prowadzące obrót handlowy dopalaczami praktycznie czują się bezkarne, egzekucja nałożonych kar często skazana jest na niepowodzenie a sprawy tego typu są zazwyczaj w dochodzeniach prokuratorskich umarzane.
Znaczne utrudnienie lub wręcz uniemożliwienie podjęcia właściwych działań wynika – naszym zdaniem – z następujących przyczyn:
• brak jest odpowiednich sankcji karnych dla osób wprowadzających do obrotu środki zastępcze, kara pieniężna ze względu na ww. fakt nie stanowi wystarczającego środka represyjnego ograniczenia możliwości kontroli – wynikającego z postanowień ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – podmiotów prowadzących punkty sprzedaży dopalaczy w przypadkach podejrzenia o obrót substancjami mogącymi stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi,
• podmioty zajmujące się wprowadzaniem do obrotu środków zastępczych są w przeważającej części spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i niskim kapitałem zakładowym, w związku z czym egzekucja kosztów prowadzonego postępowania, kosztów badań laboratoryjnych, kar pieniężnych jest skazana na niepowodzenie i w rezultacie koszty obciążają budżet państwa,
• konieczności pokrywania kosztów badań laboratoryjnych przez lokalne Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne z ich własnych budżetów.
• zasady ograniczające kontrolę podmiotów, wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinny nie stosować się do przypadków podejrzenia o wprowadzanie do obrotu produktów mogących stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.
Widząc pilną potrzebę zmian przepisów w niektórych aktach prawnych, zwracamy się z apelem o podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu poprawę istniejącej sytuacji i umożliwienie właściwym podmiotom i służbom prowadzenia skutecznych interwencji.
Arkadiusz Chęciński
Prezydent Sosnowca
Apel w wersji PDF.