Trwa Akcja Lato. Zabij nudę i daj się porwać przygodzie!
Akcja Lato ruszyła już pełną parą.
W końcu wakacje to nie czas na nudę! To czas wypoczynku, rozrywki i dobrej zabawy. Zamiast nudzić się w domu czy na podwórku, wystarczy tylko przejrzeć ofertę, jaką przygotowały miejskie instytucje kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. W bogatej ofercie masa atrakcji: wycieczki, warsztaty, konkursy, turnieje sportowe oraz film, książka, teatr i taniec, a nawet matematyczne łamigłówki.
– Przez całe wakacje w bibliotece będzie królować głównie literatura przygodowa ze sporą porcją wiedzy z zakresu historii Polski i świata. Tego lata biblioteka zaprasza do udziału w dwumiesięcznej, ciekawej akcji „Tam i z powrotem, czyli literacki wehikuł przygód”. Przygotowaliśmy wiele atrakcji: wycieczki, konkursy, warsztaty, zajęcia plenerowe, spotkania z pisarzami, projekcje filmowe i wiele innych – zapowiada Kinga Baranowska-Jaworek, specjalista ds. promocji i marketingu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu.
Projekt jest skierowany do dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Uczestnicy mogą liczyć na kreatywne zabawy, które zachęcą ich do czytania książek przygodowych. Poznają także fascynujące ciekawostki z historii ludzkości – od prehistorii do XXI wieku, najważniejsze wynalazki i odkrycia, życie codzienne, modę, muzykę i książki. Podróż w czasie będzie możliwa dzięki własnoręcznie stworzonym wehikułom czasu. Spotkania literacko-przygodowo-historyczne dla dzieci będą się odbywać trzy razy w tygodniu. W każdym tygodniu uczestnicy akcji przeniosą się wraz z bibliotekarzami do innej epoki w historii ludzkości. Dzieci będą miały szanse odkryć nowe fakty historyczne, przeżyją przygody w odległych krajach, ale także same staną się jasnowidzami, przepowiadającymi przyszłość. W każdej filii powstanie Klub Podróżników w Czasie. Kluby będą brać udział w zajęciach literackich, plastycznych i sportowych, grach i zabawach sprawnościowych, konkursach, zajęciach terenowych, karaoke czy zabawach z chustą animacyjną.
Nie wolno przegapić takich wydarzeń jak literacki flash mob na „Patelni” – happening (14 lipca, godz. 12.00), widowiska muzycznego „Dzień dobry, Panie Amadeuszu!” (22 lipca, godz. 11.00, aula Biblioteki Głównej) czy „Między nami jaskiniowcami – plenerowy survival z Krzysztofem Petkiem (25 lipca) oraz wycieczek do Planetarium Śląskiego, Parku Rozrywki w Żorach i Parku Rozrywki Zatorland.
Bogatą ofertę sportową i rekreacyjną przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Udostępnił wszystkie swoje obiekty sportowe oraz zaproponował bezpłatne wejścia lub niskie ceny biletów dla dzieci i młodzieży, uczniów sosnowieckich szkół lub mieszkających w Sosnowcu. – 22 obiekty są czynne w pełnym zakresie, otwarte dla mieszkańców i oferujące różnorodne formy aktywnego wypoczynku. Żaden z obiektów nie jest remontowany i wyłączony z użytkowania. Zapewniamy także preferencyjne ceny biletów lub bezpłatne wejściówki – podkreśla Rafał Łydek, dyrektor MOSiR-u. Zwiększona została także liczba uczestników półkolonii aż do 800 miejsc. Jest jeszcze około 50 wolnych miejsc w drugim miesiącu wakacji. – Półkolonie cieszą się olbrzymią popularnością. W sumie w czasie wakacji organizujemy w tym roku sześć turnusów półkolonii. Każda grupa liczy 12 osób, a turnus trwa pięć dni. Dla uczestników przygotowaliśmy bogaty program, między innymi naukę wspinaczki, pływania, gry w tenisa ziemnego, piłkę nożną, jazdy na mountainboardzie i skimboardzie, zajęcia taneczne czy zajęcia plastyczne – wylicza Rafał Łydek.
Koszt pięciodniowego turnusu wynosi 200 zł, a opłata zawiera koszty dwudaniowego obiadu, ubezpieczenie NW i transportu.
Ponadto dla dzieci, młodzieży i dorosłych zostały udostępnione pływalnie, hale widowiskowo-sportowe, korty tenisowe czy boiska.
Działają pływalnia letnia przy ul. 3 Maja 41 i pływalnia letnia przy ulicy Wojska Polskiego 181. Dzieci i młodzież mieszkająca na terenie Sosnowca lub ucząca się w sosnowieckich szkołach w okresie wakacji za bilet na basen zapłaci 2 zł, a grupy zorganizowane przez placówki oświatowe, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe czy jednostki pomocy społecznej z terenu Sosnowca mają wstęp bezpłatny. Mieszkańcy mogą także korzystać z uroków kąpieliska Stawiki przy ul. Kresowej.
W okresie wakacji czynna będzie także pływalnia kryta i siłownia przy ul. Żeromskiego 5 oraz Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej przy ulicy Hubala Dobrzańskiego 99. Bezpłatne wejścia dla grup zorganizowanych dla dzieci i młodzieży z pełnoletnim opiekunem zapewniają hala widowiskowa-sportowa przy ul. Żeromskiego 9, hala widowiskowo-sportowa przy ulicy Braci Mieroszewskich 91 i hala sportowa przy ulicy Baczyńskiego 4 (po wcześniejszym zgłoszeniu u kierownika obiektu).
Można także spróbować swoich sił i świetnie się bawić w trzech w skate parkach: w parku im. Jacka Kuronia przy ulicy Jasieńskiego, przy ul. Braci Mieroszewskich i przy ul. Zamkowej
lub zagrać w tenisa na kortach tenisowych przy ul. ul. Szkolnej 4b i kortach tenisowych na terenie kompleksu sportowego przy al. Mireckiego 31. W czasie wakacji nie zabraknie także sportowych emocji. Zaplanowano także liczne zawody i imprezy: Mistrzostwa Ligi Nike Playarena, Turniej Ekstraklasy w piłce nożnej plażowej, Puchar Sosnowca w Siatkówce Plażowej, Ekstremalna Bitwa o Sosnowiec, Extreme City, Ekstremalna Liga Zagłębia i Sosnowiec Basket Challenge.
Zamek Sielecki także przygotował wakacyjną ofertę dla dzieci i dorosłych.
– Dla dzieci organizujemy zajęcia plastyczne pod nazwą „Letnie sztukowanie”. Warsztaty są bezpłatne i przewidziane dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat – zapowiada Monika Pawlas-Polańska z Zamku Sieleckiego. – Poza tym jak co roku na dziedzińcu organizujemy koncerty. Tym razem zagrają dla nas Kwartet i Grzegorz Skiba, Jacek Stęszewski z zespołem, Megiza Trio, Cello Maniacs oraz odbędzie się wykład pod gwiazdami „Czesław Miłosz na poważnie i nie tylko” z muzyką na żywo – dodaje.
Nudzić się nie będą także uczestnicy Akcji Lato w Miejskim Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu. – Zajęcia będą odbywać się w klubie przy ul. Będzińskiej 6 i w „Muzie”. Przygotowaliśmy między innymi Młodzieżową Akademię Teatralną, Małą Akademię Tańca, Akademię Wokalną, Matematycje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz wycieczki – mówi Marcin Karda z Biura Organizacji Imprez w „Kiepurze”.
Z kolei w MDK „Kazimierz” zaplanowano zajęcia od 27 czerwca do 15 lipca. – We wtorki i czwartki odbędą się projekcje filmowe, a w pozostałe dni plener malarski, warsztaty teatralne, gry w terenie czy warsztaty taneczne – zdradziła Agnieszka Faracik, instruktorka w MDK „Kazimierz”.
Z kolei Miejski Klub „Maczki” w Sosnowcu zaprasza na warsztaty malarskie i wikliniarskie, turniej gamingowy „League of Legends 2016 3on3 – Legends of Poppies”, konkurs kreatywny Minecrafta „Budowniczy 5.0″ oraz turnieje petanque, tenisa stołowego, darta, gry w loteryjkę oraz na wycieczkę rowerową i wycieczkę na basen.
W Teatrze Zagłębia trwają warsztaty teatralne. Nabyte umiejętności uczestnicy zaprezentują w dwóch spektaklach, które odbędą się na deskach teatru już 9 i 10 lipca.
Zajęcia oferowane przez instytucje kultury są bezpłatne. Trzeba ewentualnie ponieść koszty wycieczek i pamiętać o tym, że na wycieczki lub na najbardziej atrakcyjne zajęcia liczba miejsc jest ograniczona i trzeba się wcześniej zapisać.
Wszystkie informacje na temat tegorocznej Akcji Lato znajdziesz na stronie: www.sosnowiec.pl.
Oferty wakacyjne poszczególnych placówek z dokładnym harmonogramem wydarzeń zostały zamieszczone na ich stronach internetowych:
http://www.biblioteka.sosnowiec.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1799:tam-i-z-powrotem-czyli-literacki-wehikul-przygod&catid=100&Itemid=1187
http://www.mosir.sosnowiec.pl/wiadomosci/lato-w-miescie-2016.html
http://www.zameksielecki.pl/dzial-organizacji-imprez/koncerty/422.html
http://www.projekty.triangulo.pl/kiepura/pl,m,2,c,564,wakacje-z-miejskim-klubem-im-jana-kiepury
http://www.mdk-kazimierz.pl/inf.php?t=aktn&pol=483
http://www.klubmaczki.pl/klubmaczki/
http://www.teatrzaglebia.pl/nabor-na-warsztaty-lato-w-teatrze/