jest odpowiedź prezydenta
Na początku marca Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca przesłał do Premier Beaty Szydło pismo w sprawie Kazimierza Górniczego i obietnic składanych przez poprzedni rząd Premier Ewy Kopacz w czasie procesu likwidacji ostatniej kopalni w Sosnowcu KWK „Kazimierz-Juliusz”.
– Deklaracje złożone mieszkańcom dzielnicy powinny być realizowane niezależnie od tego jakie ugrupowanie w danej chwili rządzi krajem. Mam nadzieje, że obietnica złożona mieszkańcom Kazimierza Górniczego będzie dotrzymana zwłaszcza, że pani Premier będąc burmistrzem Brzeszcz mierzyła się z podobnymi problemami – pisał wówczas Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Z treścią całego pisma można się zapoznać klikając TUTAJ
Kilka dni temu do Urzędu wpłynęła odpowiedź przesłana przez Sekretarza Stanu, Zastępcę Szefa Kancelarii Prezesa RM Pawła Szrota.
–Szanowny Panie Prezydencie, uprzejmie dziękuję za skierowane do Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło pismo z dnia 2 marca 2016 r. w sprawie planowanych inwestycji w dzielnicy Sosnowca-Kazimierzu Górniczym i zwrócenie uwagi na kwestie rewitalizacji tej części miasta. Jednocześnie, korzystając z okazji, chciałbym wyrazić nadzieję, że środki finansowe przyznane Miastu Sosnowiec z rezerwy ogólnej budżetu państwa w roku 2015 przyczynią się do realizacji Państwa planów i zamierzeń oraz osiągnięcia zakładanych celów – czytamy w piśmie.
Pismo można pobrać TUTAJ
Do listu odniósł się już prezydent Sosnowca, który ponownie napisał do premier Beaty Szydło, jednocześnie zapraszając Prezesa Rady Ministrów do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. – W nawiązaniu do pisma z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2016 roku – znak sprawy SPRM.213.33.1.2016.JG pozwalam sobie na odpowiedź, gdyż korespondencja otrzymana od Sekretarza Stanu Pawła Szrota wprawiła mnie w niemałe zdziwienie. Otóż poza podziękowaniami za pismo z dnia 2 marca Sekretarz Stanu wyraża nadzieję, że środki finansowe przyznane z rezerwy budżetu państwa w 2015 roku przyczynią się do realizacji planów i zamierzeń. W piśmie tym nie ma mowy o przyznanej kwocie, a mowa tutaj o 250 tys. zł. Taką właśnie kwotą postanowiono dofinansować inwestycje w ramach rewitalizacji dzielnicy Sosnowca – Kazimierz Górniczy, w której zamknięto ostatnią kopalnię węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim – podkreśla prezydent Chęciński.
– Władzom Sosnowca zależy na ożywieniu tej części miasta, dlatego uruchomiliśmy program rewitalizacji dzielnicy. W planach mamy m.in.: budowę ogrodu jordanowskiego w parku im. Jacka Kuronia, termomodernizację budynku szkolnego przy ZSO nr 12, budowę boiska szkolnego przy ZSO nr 12, a także remonty ulic, w tym ul. Głównej i Wagowej. Z myślą o historii zależy nam także na stworzeniu miejsca pamięci poświęconego górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego. W ten sposób chcemy tchnąć w Kazimierz nowe życie. Potrzebujemy jednak bezwzględnie wsparcia, które przez rząd zostało zadeklarowane i obiecane dzielnicy. Nie włodarzom miasta, ale mieszkańcom. Kilkanaście miesięcy temu ludzie wyszli na ulicę wyrażając swoje niezadowolenie wobec tych, którzy zamykali kopalnię, główne źródło utrzymania rodzin zamieszkujących tę dzielnicę Sosnowca. Czy chcemy aby taka sytuacja znów się powtórzyła? Niespełnione obietnice po raz kolejny mogą negatywnie wpłynąć na mieszkańców dzielnicy – dodaje prezydent Sosnowca.
Całość pisma TUTAJ
Źródło UM Sosnowiec