• O nas
  • Reklama
  • Kontakt
niedziela, 26 czerwca, 2022
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Kurier Miejski
  • Start
  • Wydarzenia
    • Ogólne
    • Kultura
    • Sport
  • Kontakt
    • Tutaj dostaniesz „Kuriera”
    • Ważne telefony i adresy e-mail
    • Rozwiązania krzyżówek
    • Petycje i wnioski
    • Przetargi
  • Reklama
  • Promujemy Sosnowiec
  • Spacerownik
  • O nas
    • Archiwum
  • Sklepik
  • Start
  • Wydarzenia
    • Ogólne
    • Kultura
    • Sport
  • Kontakt
    • Tutaj dostaniesz „Kuriera”
    • Ważne telefony i adresy e-mail
    • Rozwiązania krzyżówek
    • Petycje i wnioski
    • Przetargi
  • Reklama
  • Promujemy Sosnowiec
  • Spacerownik
  • O nas
    • Archiwum
  • Sklepik
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Kurier Miejski
Strona główna Wyróżnione

Sosnowice 1902 – niełatwe początki

dodane przez redakcja
3 czerwca 2022
w Wyróżnione
A A
Sosnowice 1902 – niełatwe początki
Share on FacebookShare on Twitter

120 lat temu Sosnowiec – wtedy jeszcze jako Sosnowice – uzyskał prawa miejskie. Z tej okazji zapraszam Państwa do zapoznania się z okolicznościami, które poprzedziły to ważne historyczne wydarzenie.

Już w latach osiemdziesiątych XIX stulecia grupa wpływowych mieszkańców rozpoczęła starania o nadanie Sosnowicom praw miejskich. Formalne wnioski w tej sprawie zostały złożone w 1895 i 1896 roku. Ten ostatni zawierał nawet bardzo konkretną propozycję odnośnie nazwy nowego miasta, która na cześć świeżo koronowanego cara Mikołaja II miała brzmieć: Nikołajgrad. Niestety, nawet tak daleko idąca próba przypodobania się carowi nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Następnym ważnym posunięciem była wspólna deklaracja (z dn. 23 czerwca 1897 r.) najzamożniejszych obywateli dotycząca pokrycia kosztów powołania do życia niezbędnych miejskich instytucji. Byli to głównie przedsiębiorcy różnych branż i narodowości. Na uwagę zasługuje fakt, iż cudzoziemcy, którzy przyjeżdżali do Zagłębia robić biznesy, bardzo często przyjmowali rosyjskie obywatelstwo, co otwierało wiele drzwi i pomagało załatwić wiele spraw.

Jedno z najstarszych zdjęć dworca. Doprowadzenie w 1859 roku Drogi Żelaznej Warszawsko Wiedeńskiej było jednym z głównych czynników rozwoju Sosnowca. Widokówkę udostępnił portal www.41-200.pl

Sosnowice końca wieku formalnie były wielokulturową ogromną wsią noszącą cechy średniej wielkości miasta. Dość dobrze ówczesną sytuację oddaje opis pióra niezastąpionego zagłębiowskiego kronikarza – Mariana Kantora -Mirskiego: „Około roku 1898 Sosnowiec, chociaż jeszcze był wsią, posiadał 6 hoteli: Victoria, Warszawski, Grand, Saski, Drezdeński i Niemiecki, dwa teatry – Zimowy na 600 osób i Letni na 700 osób, nawet dwa zakłady fotograficzne: braci Altmanów i Brodowskiego, dwie cukiernie: Roszkowskiego i Wiśniewskiego, pięć restauracji pierwszorzędnych: Zarzyckiego, Dajkowskiego, Hoinkisa, Berendta i Szymańskiego, w których kawior na misach podawano, a pieczywa za darmochę tyle, ile gość mógł skonsumować i napchać w kieszenie. Hej, były to czasy, były!”.

Plac Stulecia – popularna Patelnia na widokówce z czasów początku miasta. W głębi kadru znajduje się hotel Victoria, a za nim kamienica przy ul. Przejazdowej – obecnie Warszawska 10. W narożnej kamienicy (po prawej) funkcjonował hotel Warszawski – obecnej ul. 3 Maja 19. Widokówkę udostępnił portal www.41-200.pl

Jak widać, miejscowość dynamicznie się rozwijała. Jednakże czyniła to w sposób tyleż żywiołowy, co i chaotyczny. Dla uporządkowania i lepszego kreowania kierunków owego rozwoju należało pozbyć się statusu „największej wsi Europy”. Aby to osiągnąć, należało uzyskać prawa miejskie. Nie wszystkim jednak było to na rękę. Istniały bowiem siły, które ponoć czerpały spore profity z istniejącego status quo. Poniższy tekst pochodzący z konspiracyjnej gazety Polskiej Partii Socjalistycznej „Górnik” (nr 2 z 1897 roku) w taki oto sposób tłumaczy kwestię opieszałości machiny urzędniczej: „Wiadomo że za miana Sosnowca, Sielc i Dąbrowy na miasto dla wszystkich jest pożądaną, bo pominąwszy, że carscy urzędnicy tak czy owak zawsze kraść będą, jednak urządzenia miejskie przydałyby się: bruki, latarnie, stróże nocni, którzy by pilnowali policji, aby do spółki z opryszkami nie rozbijała, dalej szpitale, rewizja zdrowotna mieszkań fabrycznych, itp. Niewielkie to rzeczy, ale każdy przyzna, że potrzebne. Tymczasem K. Danilczuk (naczelnik powiatu będzińskie go M. N.) do spółki z gubernatorem Müllerem sprawę odwleka. (…) W Piotrkowie ugrzęzła i nawet do Warszawy jej nie posyłają, a zwłóczą, aby wygrać w czasie. Dlaczegóż to? Łatwa odpowiedź: najpierw dlatego, że byłoby więcej porządku w powiecie, a tymczasem Danilczukowi najłatwiej łowić ryby w mętnej wodzie, nade wszystko zaś chodzi tu o Sosnowiec, w którym, że to leży w pasie granicznym, nie wolno budować domów. No i przy owym zakazie wystawiono jedynego tylko zeszłego lata kilkadziesiąt kamienic, i dziwna rzecz, policja nie zauważyła budowy trzypiętrowych narożnych kamienic! No, wypowiedzmy głośno cichą tajemnicę: za każdy budynek Danilczuk dostaje przeciętnie po 500 rs. łapówki, jest więc za co oślepnąć. Gdy zaś Sosnowiec zostanie miastem, to będzie wolno budować i bez łapówek – w tym cały sęk” *.

Ulica Główna (1910 r.) – obecnie 3 Maja – widok od strony kościółka kolejowego w kierunku południowym. Na pierwszym planie hotel Warszawski. Światłodruk udostępniony przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Oprócz doprowadzonej do iście wirtuozyjnego poziomu biurokracji oraz wszechobecnego łapownictwa trzeba było dodatkowo zmierzyć się ze skutkami restrykcji nałożonych na Królestwo Polskie po klęsce powstania styczniowego. Co prawda, największa fala po powstaniowych represji już się przetoczyła, to jednak wciąż blisko było do czasów, gdy polskie miasta masowo były degradowane do statusu wsi. Sosnowiec miał zatem stać się pierwszym nowym miastem powstałym po 1863 roku. Nie było to zadaniem łatwym do zrealizowania. Trzeba było wykazać się sporą determinacją oraz umiejętnym i dyplomatycznym wręcz podejściem do sprawy. Zarówno determinacji jak i umiejętności tutejszym elitom nie brakowało, a wielokulturowy i międzynarodowy charakter Sosnowic mógł zadziałać tylko na korzyść.

Cukiernia Warszawska, założona w 1880 roku, jeszcze we wsi Sosnowice. Znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi budynek pod adresem 3 Maja 15. Widokówkę udostępnił portal www.41-200.pl

Następnym genialnym pod względem strategicznym ruchem poczynionym w 1900 roku było doprowadzenie do scalenia w jeden organizm gruntów wsi Pogoń oraz Starego i Nowego Sosnowca. Nad sołtysem tej supertrójwsi został Stefan Mrokowski – działacz społeczny i przedsiębiorca zarazem. Tak więc kolejne „papiery” zostały złożone, a przyszłe nowe miasto zyskało dodatkowe terytorium. Teraz należało uzbroić się w cierpliwość i czekać – pilnując jednocześnie, aby sprawa „nie przyschła”.

Jak widać, całymi latami trwała wymiana korespondencji pomiędzy „naszą” grupą inicjatywną, naczelnikiem powiatu będzińskiego, gubernatorem piotrkowskim, generałem gubernatorem warszawskim i ministerstwem spraw wewnętrznych w St. Petersburgu. Koniec końców wielka biurokratyczna machina zrodziła wreszcie owoc, na który z utęsknieniem czekano w mieście – nie mieście nad Czarną Przemszą i Brynicą.

Ulica Modrzejowska. Po prawej odchodzi ulica Policyjna – obecnie Dekerta. W tle wieża kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Widokówkę udostępnił portal www.41-200.pl

10 czerwca (wg kalendarza juliańskiego), czyli 23 czerwca 1902 roku car Mikołaj II podpisał akt postanawiający: „Miejscowość Sosnowice powiatu będzińskiego, guberni piotrkowskiej z przylegającymi do niej miejscowościami utworzonymi na ziemiach dworskich posiadłości: Gzichowa, Sielce i wsiami włościańskimi: Stary Sosnowiec, Pogoń, Ostra Górka, Sielce, zabudowaniami Radocha, osadą Blumentala wraz z należącymi ziemiami Kolei Warszawsko– Wiedeńskiej, przekształcić w nieuzyskujące praw powiatu miasto o nazwie Sosnowice”.

Tym samym dla ulokowanych na 19. kilometrach kwadratowych gruntów i liczących sobie ok. 60 tys. mieszkańców Sosnowic nadeszła nowa era. Czas wciąż gna do przodu. Odchodzą ludzie, przemijają miejsca. Miasto jednak żyje i zmienia się. Przychodzą następne pokolenia sosnowiczan – tych z urodzenia i tych z wyboru. Z dumą świętujemy kolejne rocznice. Nosimy w sercach gorące uczucia do naszego kawałka świata urządzonego nad Brynicą i dwiema Przemszami.

Teatr Zimowy – obecnie Teatr Zagłębia. Widokówka udostępniona przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.
Widok od strony południowej na ulicę Główną – obecnie 3 Maja. Po lewej widzimy nieistniejące domy kolejowe, a po prawej charakterystyczne przeddomowe ogródki. Zdjęcie zrobiono jeszcze przed powstaniem budynków mieszczących m.in. legendarne kino Udziałowe (później Zagłębie) oraz słynny Savoy. Widokówkę udostępnił portal www.41-200.pl

Artur Ptasiński,

Centrum Informacji Miejskiej

* Cytat pochodzi z artykułu Marka Nity pt. „Narodziny Miasta”. Został on zamieszczony w wydanej przez Muzeum w Sosnowcu w 2002 roku książce „Sosnowiec 100 lat dziejów miasta” – praca zbiorowa pod red. Jana Walczaka.

Następny artykuł
Sosnowieccy strażacy obchodzili swoje święto

Sosnowieccy strażacy obchodzili swoje święto

Sobota na Placu Papieskim: rocznicowa msza święta i koncert zespołu Śląsk

Sobota na Placu Papieskim: rocznicowa msza święta i koncert zespołu Śląsk

Finał Tygodnia Dziecka z… Napoleonem

Finał Tygodnia Dziecka z... Napoleonem

Enej, Kwiatkowski i Jacek Cygan na Dniach Sosnowca 2022

Enej, Kwiatkowski i Jacek Cygan na Dniach Sosnowca 2022

4 dni temu
V Konkurs „Sosnowiecki Lider Ekologii” został rozstrzygnięty!

Ekologiczny konkurs „Ekososna z Ekostacji. Wymień surowce na rośliny” startuje po raz czwarty!

5 dni temu
Biuro Polski 2050 otwarto w Sosnowcu

Biuro Polski 2050 otwarto w Sosnowcu

2 tygodnie temu
Na Patelni zrobiło się zielono

Na Patelni zrobiło się zielono

2 tygodnie temu
Hospicjum św. Tomasza działa już od 25 lat!

Hospicjum św. Tomasza działa już od 25 lat!

3 tygodnie temu
Kurier Miejski

„Kurier Miejski” czasopismo samorządowe
– Sosnowieckie Inwestycje Sp. z o.o.
41-200 Sosnowiec, ul. 3 Maja 11 pok. 216-218
e-mail: redakcja@kuriermiejski.com.pl
tel. 600 676 194

Menu

  • Start
  • Wydarzenia
    • Ogólne
    • Kultura
    • Sport
  • Kontakt
    • Tutaj dostaniesz „Kuriera”
    • Ważne telefony i adresy e-mail
    • Rozwiązania krzyżówek
    • Petycje i wnioski
    • Przetargi
  • Reklama
  • Promujemy Sosnowiec
  • Spacerownik
  • O nas
    • Archiwum
  • Sklepik

Pogoda

Dabrowa Gornicza
◉
17°
bezchmurnie
04:3320:58 CEST
odczuwalna: 17°C
wiatr: 5km/h ENE
wilgotność: 76%
ciśnienie: 1014.9mbar
indeks uv: 0
ponwtśrczwpt
32/18°C
29/18°C
32/19°C
33/19°C
32/18°C
Weather forecast Dabrowa Gornicza, Poland ▸
  • O nas
  • Reklama
  • Kontakt

Kurier Miejski © 2019 Polityka Prywatności Cookies.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Wydarzenia
    • Ogólne
    • Kultura
    • Sport
  • Kontakt
  • Tutaj dostaniesz „Kuriera”
  • Ważne telefony i adresy e-mail
  • Rozwiązania krzyżówek
  • Petycje i wnioski
  • Przetargi
  • Reklama
  • Promujemy Sosnowiec
  • Spacerownik
  • O nas
  • Archiwum
  • Sklepik

Kurier Miejski © 2019 Polityka Prywatności Cookies.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zobacz naszą Politykę Prywatności Cookies.