Wielki jubileusz
Ponad 300 osób świętowało 9 czerwca jubileusz 20-lecia Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Wydarzenie zostało połączone z XII Galą Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”, która w tym roku trafiła do prof. Henryka Kuźniaka, Fundacji Timken oraz Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.
Uroczystość uświetnił występ znakomitego nigeryjskiego muzyka, KC Nwokoye z zespołem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów, instytucji społecznych, gospodarczych i kulturalnych, pracownicy naukowi i administracyjni, studenci i przyjaciele.
– Wyższa Szkoła Humanitas to uczelnia, w której dydaktyka zawsze realizowana jest w życzliwej wobec studentów atmosferze, w sposób przyjazny i partnerski. To uczelnia otwarta na wszystko to, co ważne dla miasta i regionu. Państwa obecność podczas dzisiejszej uroczystości świadczy o tym, że Wyższa Szkoła Humanitas właściwie realizuje swoją misję. Że jest uczelnią ważną i potrzebną, która przez 20 lat swojego istnienia doczekała się wielu sprawdzonych przyjaciół, którzy są z nią dziś – zainaugurował uroczystość dziennikarz i prezenter telewizyjny, Marek Czyż, który prowadził galę.
Z okazji jubileuszu władze Wyższej Szkoły Humanitas postanowiły przyznać specjalne wyróżnienia pod nazwą „Laur Humanitas” dla osób i instytucji, które w ciągu 20 lat szczególnie mocną współpracowały z uczelnią. Medale otrzymali przedstawiciele administracji publicznej, instytucji gospodarczych, instytucji kultury i partnerzy zagraniczni. Wyróżnienia odebrali: Arkadiusz Chęciński, Zbigniew Szaleniec, Rafał Adamczyk, prof. Jan Klimek, Tadeusz Donocik, Andrzej Madej, Kazimierz Górski, Michał Góral, Ilona Kanclerz, Janusz Woźniak, Zbigniew Cebo, prof. dr hab. Paweł Chmielnicki, Tadeusz Popłonkowski, Małgorzata Majewska, Dorota Grolik, Wilhelm Zych, prof. dr hab. Borys Kholod, prof. Robert H. Paul, insp. mgr Krzysztof Justyński, ppłk. mgr inż. Jerzy Mirek oraz Andrzej Wilk. Uczelnia przyznała także Medal Honorowy „Laur Humanitas”, który trafił do prof. Jerzego Kopla, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Humanitas, obecnie sprawującego godność Rektora Honorowego WSH.
Szczególne wyróżnienie otrzymał także założyciel i kanclerz WSH, Aleksander Dudek. Z okazji jubileuszu uczelni Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach przyznała mu Medal im. Jana Kilińskiego.
Podczas drugiej części uroczystości zostały wręczone Zagłębiowskie Nagrody Humanitas. O wyróżnienia w tej edycji ubiegali się: w kategorii honorowej – prof. Henryk Kuźniak, Marta Puda, Katarzyna Walotek-Ściańska, Janina Barbara Sokołowska, Robert Garstka, Gabriel Gietzky, Barbara i Paweł Badurowie, prof. Dariusz Nawrot; w kategorii promocyjnej – Gimnazjum nr 3 im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi, Zagłębiowski Alarm Smogowy, Muzeum Saturn – Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, MKS MOS Płomień Sosnowiec, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie, Grupa Jurajska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej; w kategorii gospodarczej – A to dobre!, Fundacja Timken, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A., Wader-Woźniak, Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Decyzją Wysokiej Kapituły nagrodą promocyjną został uhonorowany Zagłębiowski Alarm Smogowy – oddolna inicjatywa mieszkańców Sosnowca, której celem jest zwrócenie uwagi na problem mocno zanieczyszczonego powietrza i walka ze smogiem. Nagroda gospodarcza trafiła do Fundacji Timken, która od lat wspiera miasto Sosnowiec, przekazując znaczne fundusze, w sumie już ponad milion dolarów, na realizację projektów prospołecznych i prozdrowotnych. – Bardzo się cieszę, że zostaliśmy wyróżnieni tak prestiżową nagrodą. To, że możemy wspierać wspaniałych ludzi, którzy realizują fantastyczne projekty, to sukces nas wszystkich. Bardzo mi miło, że pracując dla firmy Timken i wspierając równocześnie fundację, możemy robić tak ciekawe rzeczy dla miasta i jego mieszkańców – podkreślił Kazimierz Łydek, wiceprezes spółki Timken. Z kolei nagroda honorowa została przyznana prof. Henrykowi Kuźniakowi. Prof. Kuźniak skomponował muzykę do kilkuset filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli teatralnych.
Prof. Michał Kaczmarczyk, rektor uczelni, mówił m.in. o misji uczelni i roli nauki. – „Jeszcze nigdy nauka nie była tak istotnym kluczem do przetrwania” powiedział kilka lat temu amerykański prezydent Barack Obama. Ale my wiedzieliśmy to już 20 lat temu, kiedy powstawała Wyższa Szkoła Humanitas. Wiedział to kanclerz, wiedział to rektor Jerzy Kopel, że nauka jest kluczem do sukcesu nie tylko dla absolwentów, ale także dla regionu. Kanclerz i rektor wiedzieli coś jeszcze – że uczelnia musi być miejscem nie tylko przyjaznym, ale także wyjątkowym w wymiarze społecznym, interpersonalnym, kulturowym. Musi być miejscem, w którym chce się być. Po tych 20 latach mogę powiedzieć, że to przekonanie, które leżało u podstaw założenia tej uczelni, wynikające z obecnej w nazwie idei „humanitas”, udało się w pełni zrealizować, z czego jesteśmy dumni – stwierdził prof. Kaczmarczyk.
Partnerem strategicznym wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Część artystyczna Gali była współfinansowana z środków Gminy Sosnowiec oraz Gminy Sławków.
Foto WSH w Sosnowcu