Od przyszłego roku Sosnowiec zamierza wprowadzić do kryterium naboru do żłobka miejskiego zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka.
– Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in.: odry. Chcemy zrobić wszystko aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście stąd nasza decyzja aby do kryterium naboru do żłobka miejskiego wprowadzić punkt mówiący o przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka, które ubiega się o miejsce w naszej placówce. Zastanowimy się, czy za szczepienia będą przyznawane dodatkowe punkty, czy też za ich brak punkty minusowe. To są już kwestie drugorzędne. Najważniejszy jest fakt, że będziemy nagradzać osoby, które mają zaszczepione dzieci. Oczywiście będziemy w tej kwestii czekali na opinię nadzoru wojewody, który będzie opiniował uchwałę zmieniającą statut żłobka miejskiego. Być może sprawa rozstrzygnie się wcześniej gdy uda się przeforsować zmiany w ustawie o co walczy m.in. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza „Szczepimy – bo myślimy” – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Projekt nowelizacji przewiduje możliwość wprowadzenia jako dodatkowego, punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków obowiązkowych szczepień ochronnych. Zgodnie z założeniami projektu ustawy posiadanie szczepień potwierdzać będzie stosowne zaświadczenie: o posiadaniu szczepień lub o przeciwwskazaniach do szczepienia zgodnie z kalendarzem. Autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy – bo myślimy” Robert Wagner i Marcin Kostka chcą więc zmienić prawo tak, aby samorządy mogły wprowadzić zaszczepienie dziecka jako jedno z kryteriów przyjęcia do publicznych żłobków.
Co ważne inicjatywa popierana i wspierana jest przez środowiska lekarskie w tym m.in. przez Naczelną Radę Lekarską oraz Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.
Autorzy inicjatywy złożyli w Sejmie dokumenty rejestracyjne Komitetu OIU. W okresie trzech miesięcy muszą zebrać 100 tys. ważnych podpisów, aby projekt trafił pod obrady Sejmu.
Źródło: UM Sosnowiec