To może być najlepszy prezent na twoje urodziny. Mieszkańcy Sosnowca, którzy w tym roku będą obchodzić 50 i 60 lat, już od 1 kwietnia będą mogli skorzystać z badań profilaktycznych, jakie będą przeprowadzone w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. w restrukturyzacji przy ul. Zegadłowicza (budynek B, III piętro).
– W ubiegłym roku wprowadziliśmy taki program z okazji 50. urodzin. Ze względu na to, że szpital w tym roku obchodzi 60 lat istnienia, rozszerzamy grupę, która będzie mogła skorzystać z badań. Unikanie wykonywania regularnych badań jest poważnym problemem, a często takie zaniedbania przynoszą tragiczne konsekwencje – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Osoby, które będą obchodzić 50. urodziny, zostaną objęte szeregiem badań. W przypadku kobiet są to badania: CA – 125 marker nowotworu jajnika, CA – 19-9 marker nowotworu trzustki, HE – 4 marker nowotworu raka jajnika i CEA marker nowotworowy wątroby. Z kolei w przypadku mężczyzn będą to badania: CA – 19-9 marker nowotworu trzustki, CEA marker nowotworowy wątroby i PSA wykrywanie raka prostaty. Z kolei 60-latki mogą zrobić badanie CA – 125 marker nowotworu jajnika, witamina B12 i witamina D3. W przypadku mężczyzn będą przeprowadzone badania: PSA wykrywanie raka prostaty, witamina B12 i witamina D3.
– W tegorocznej edycji 60-latkowie będą mieli przeprowadzone badanie witaminy B12 i D3. Są to bardzo ważne badania, które seniorzy przeprowadzają dość rzadko, a nie należy o nich zapominać – mówi Monika Holewa, pełnomocnik prezydenta miasta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.
Do badania należy zgłosić się na czczo lub po około 3 godzinach po posiłku, po spoczynku nocnym. W przypadku badania PSA u mężczyzn należy powstrzymać się od współżycia oraz intensywnego uprawiania sportu na okres około 3 dni przed badaniem. Krew do oznaczenia PSA należy oddać przed badaniem palpacyjnym lub biopsją sterczą albo kilka dni po zabiegach.
Badania będą przeprowadzane przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 08.30 do 18.00, po wcześniejszej telefonicznej rejestracji. Zapisy na badania przyjmowane będą codziennie od godziny 7.00 do 14.00 pod numerami telefonu (32) 413 03 45 lub (32) 413 03 46. Pacjenci będą przyjmowani zgodnie z listą zapisów na dany dzień.
W zeszłorocznej edycji badań, adresowanych do mieszkańców, którzy mieli 50. urodziny, na badanie zgłosiły się 594 osoby, w tym 391 kobiet. Stanowili oni 24 procent wszystkich uprawnionych do badań.
To nie koniec dobrych wiadomości. 4 kwietnia w szpitalu odbędzie się Sosnowiecki Dzień Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej, organizowany we współpracy z Katowickim Centrum Onkologii, Przychodnią Milowice Sp. z o.o., Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego, Sosnowieckim Stowarzyszeniem Amazonek „Życie” i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sosnowcu. To wspólna inicjatywa przy współpracy z Anną Jedynak-Rykałą, wicemarszałkinią województwa śląskiego.
– Podczas Sosnowieckiego Dnia Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej panie mogą przebadać się pod kątem wczesnego wykrycia zmian nowotworowych szyki macicy. Ważnym aspektem akcji jest jej wymiar edukacyjny, zwiększający wiedzę na temat nowotworów ginekologicznych, w tym symptomów i objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach chorobowych. Ważna jest także wiedza na temat konieczności samokontroli piersi – mówi Monika Holewa.
Na terenie Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ulicy Zegadłowicza 3, przy wejściu do Izby Przyjęć, będzie czekać cytobus. Mieszkanki Sosnowca będą mogły nieodpłatnie skorzystać z badań cytologicznych (cytologia płynna, HPV) wykonywanych w cytobusie, badania ginekologicznego, w tym badania USG ginekologicznego (USG przez powłoki brzuszne oraz USG dopochwowe), konsultacji psychologicznej, konsultacji dietetycznej, konsultacji ginekologicznej, porad i wsparcia sosnowieckich Amazonek. Nie zabraknie także edukacji zdrowotnej poświęconej profilaktyce raka szyjki macicy.
Warto przypomnieć, że nowotwory ginekologiczne powodują co roku śmierć około sześciu tysięcy Polek. Na raka jajnika umiera w Polsce 2,5 tysiąca kobiet.
Sosnowiecki Dzień Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej rozpocznie się w samo południe, a zakończy o godz. 17.00.