z kurierem po sosnowcu
Znajduje się przy ulicy Klubowej 2 w Ostrowach Górniczych, które aż do 1948 roku nosiły nazwę Niemce. Należy do najwspanialszych zabytków Sosnowca.
Przez znawców jest zaliczany do sztandarowych przykładów budownictwa w stylu zakopiańskim. Styl ten, nazywany również witkiewiczowskim, został wprowadzony przez Stanisława Witkiewicza pod koniec XIX stulecia. Z czasem został okrzyknięty mianem stylu narodowego i do roku 1914 odgrywał istotną rolę w architekturze polskiej. Budynek klubu w Niemcach został wzniesiony
w latach 1902-1903 według projektu warszawskich architektów Franciszka Lilpopa i Kazimierza Jankowskiego. Zleceniodawcą był zarząd Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. W tym samym okresie na terenie Niemców powstało założenie patronackie, na które składały się dwa budynki szkolne, szpital, ambulatorium, willa dyrektorska, budynek biurowy oraz domy mieszkalne dla kadry zarządzającej i robotników. Klub, zwany także Gospodą lub Domem Ludowym, wraz z otacza ją cym go parkiem, stanowił centrum osiedla. Niezwykle urozmaiconą bryłę budowli zdobią elewacje wypełnione ornamentami charakterystycznymi dla Podhala. Pośród nich znajdziemy więc „psy”, „pazdury” i „słonka”. Wnętrza również zaprojektowano zgodnie z duchem „góralszczyzny”. Oprócz efektownej ciesiołki na uwagę zasługują polichromie, umeblowanie oraz oryginalne piece kaflowe. Projektanci zadbali również o wszechstronne przeznaczenie budynku. Do dyspozycji gości oddano salę balową oraz teatralną, restaurację, górniczą gospodę, bibliotekę i czytelnię, a także salę bilardową. Po II wojnie światowej w budynku mieścił się dom kultury Kopalni „Kazimierz -Juliusz”. W latach 90-tych XX wieku chyląca się ku ruinie budowla znalazła nowych właścicieli. Unikatowy zabytek został uratowany i odrestaurowany.
Obecnie obiekt stanowi własność prywatną. Organizowane są imprezy i przyjęcia okolicznościowe. W parku znajduje się szkółka drzew i krzewów ozdobnych.
Zabytek jest udostępniony do zwiedzania dla grup zorganizowanych. Wycieczki należy uzgadniać z właścicielem – kontakt: tel. 508 794 048, e –mail biuro@alicja-sosnowiec.pl
Tekst i zdjęcia: Artur Ptasiński