ZDROWIE
Na walkę z uzależnieniami, czyli leczenie uzależnień behawioralnych i profesjonalną pomoc dla uzależnionych wsparcie z Ministerstwa Zdrowia otrzymał Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o.
– Otrzymane środki pozwolą na znaczne podwyższenie jakości i różnorodności świadczeń dla osób uzależnionych od hazardu. Kontrakt z NFZ jest zbyt mały, aby objąć kompleksowym leczeniem naszych pacjentów. A dzięki tym środkom możemy uruchomić terapię grupową dwa razy w tygodniu, zwiększyć ilość spotkań w terapii indywidualnej oraz umożliwić dostęp do lekarza – mówi Damian Zdrada, kierownik Centrum Psychoterapiii Leczenia Uzależnień w Sosnowcu.
W ramach programu z psychoterapii mogą także skorzystać rodziny osób uzależnionych od hazardu. – Ponadto, zgłaszać się mogą także osoby z takimi uzależnieniami jak zakupoholizm, seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od komputera, a nawet solarium. Dla wszystkich tych osób mamy szeroką ofertę psychoterapii. Do podjęcia leczenia nie wymagamy skierowania – dodaje Zdrada.
Tak zwane uzależnienia behawioralne, w coraz większym stopniu stają się problemem, zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Zadłużenie spowodowane obsesyjnym graniem czy kompulsywnymi zakupami bardzo często jest przyczyną zgłoszenia się na terapię. – Nie jest to zła wola czy niegospodarność finansowa – mówi terapeutka Ewa Liberka. Raczej chodzi tu o zaburzenie zachowania, wymagające regularnej psychoterapii. W takiej sytuacji powstrzymywanie się od grania czy zakupów wyłącznie za pomocą woli jest niemożliwe. Szacuje się, że ok. 3 – 5 procent dorosłych osób cierpi na ten problem. Tymczasem leczeniemoże doprowadzić do pełnej remisji objawów – dodaje.
Z kolei wśród młodzieży dominującym problemem jest uzależnienie od gier. Konsekwencją tego zjawiska jest zubożenie relacji społecznych, problemy z koncentracją, prowadzące do pogorszenia wyników w nauce. – W skrajnych sytuacjach, szczególnie wśród najmłodszych użytkowników gier, pojawiają się trudności w adaptacji do naszej zwykłej rzeczywistości. Świat gier jest pasjonujący i pełen emocji, podczas gdy codzienne życie to głównie wymagania, a czas na rozrywkę jest ograniczony. Powoduje to niekiedy zaburzenia rozwoju, które wymagają wsparcia psychologicznego – mówi terapeutka. W Centrum Psychoterapii leczone jest także uzależnienie od alkoholu, zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i na oddziale dziennym. – Intensywna terapia w poradni znacznie zwiększa szansę na utrzymywanie abstynencji. Przy czym plan terapii za każdym razem staramy się dopasować do możliwości czasowych pacjenta – mówi Beata Zakrzewska- Cupiał, specjalista psychoterapii uzależnień. Grupy terapeutyczne odbywają się zarówno do południa, jaki po południu, co jest atrakcyjne dla osób pracujących na zmiany. – Z kolei oddział dzienny – to forma leczenia – gdzie pacjenci na noc wracają do domu. Codzienne zajęcia dają możliwość szybkiej poprawy stanu zdrowia i funkcjonowania psychicznego – przyznaje Ewa Kuczewska, terapeutka.
Coraz częściej, osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu mogą korzystać z leczenia, gdzie nie ma wymogu pełnej abstynencji. – Wymaga to jednak każdorazowo przeprowadzenia dokładnej diagnozy i w sytuacjach, gdzie jest to klinicznie uzasadnione, może być realizowane. Jest to pewien kłopot – przyznaje Anna Cesarz, specjalista psychoterapii uzależnień. Czasem pojawiają się osoby, które zdecydowanie powinny utrzymywać abstynencję, a jednak nie chcą podjąć się takiego celu, oczekując leczenia, bez powstrzymywania się od picia. – Rozwiązaliśmy to w ten sposób, że mamy także ofertę dla tych, którzy nie są gotowi na podjęcie abstynencji pomimo wskazań klinicznych do jej utrzymywania. Dajemy im jakiś czas, na podjęcie decyzji w tej sprawie – mówi prowadząca tę grupę Weronika Patrzyńska.
Z pomocy korzystają rodziny osób uzależnionych, w tym tzw. dorosłe dzieci alkoholików i osoby współuzależnione. Ich terapia nastawiona jest na rozwój osobisty. Okazuje się, że bardzo często współmałżonkowie osób uzależnionych, sami wywodzą się z rodzin z problemem alkoholowym. Przepracowanie problemów z tym związanych daje zupełnie nową perspektywę patrzenia na swoje życie, a to z kolei daje szansę do różnych zmian – mówi Wioletta Binko, specjalistka psychoterapii uzależnień.
Od roku działa także poradnia terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży. – Dzieci i młodzież jest szczególnie narażona na problemy uzależnień – mówi Adam Mzyk, terape ta. – Zazwyczaj o problemie narkotyków wśród młodzieży mówi się więcej w okresie wakacji, ale trzeba pamiętać, że nadużywanie substancji jest obecne bez względu na pory roku. Nowe narkotyki tzw. dopalacze, marihuana, ale także coraz częstsza amfetamina – to główne problemy, z którymi zgłaszają się dzieci, młodzież i ich rodzice. W tym zakresie współpracujemy także ze szkołami – dodaje.
W tym roku nowością w ofercie jest uruchomienie sobotnich dyżurów terapeutycznych dla osób uzależnionych od hazardu, innych uzależnień behawioralnych i ich rodzin. W soboty odbywają się także warsztaty terapeutyczne dla pacjentów. To specyficzna forma pracy. Umożliwia wejście w program terapii grupowej osobom, które w ciągu tygodnia nie mają czasu na leczenie.
Świadczenia finansowane są przez NFZ, gminę Sosnowiec oraz Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych w Ministerstwie Zdrowia.
Terapeuci zapraszają do kontaktu. Centrum mieści się w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim sp. z o.o. przy ul. Szpitalnej 1. Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 19.00, a w soboty przyjmowani są tylko pacjenci umówieni. Można dzwonić także pod nr tel. 32 413 01 61.
fot. arc. Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o.