Listopadowe Zaduszki
Początek listopada to czas zadumy. Zadumy nad tym, co przemija i odchodzi… Odchodzi już na zawsze. Dziś przypominamy sylwetki Tych sosnowiczan i osób związanych przez lata z naszym miastem, którzy odeszli na przełomie ostatnich dwunastu miesięcy. Wspominając ludzi nauki, kultury, sportu, oddajemy im hołd i podziękowanie za wkład, jaki wnieśli w rozwój naszego miasta i godne go reprezentowanie.
Zygmunt Krasiński
Zmarł 20 marca 2016 r. Były piłkarz Zagłębia Sosnowiec. Przygodę z piłką zaczynał w Płomieniu Milowice, skąd w 1969 r. trafił do sosnowieckiego Zagłębia. W ekstraklasie grał do 1971 roku. Następnie występował w Sarmacji Będzin, a potem wyjechał do Francji.
Prof. Janina Kraupe
Zmarła 3 marca 2016 r. Wybitna malarka i graficzka, współzałożycielka Grupy Krakowskiej, przez lata wykładała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Janina Kraupe-Świderska urodziła się w 1921 r. w Sosnowcu. Edukację artystyczną odebrała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studiowała m.in. pod kierunkiem Pawła Dadleza, prof. Fryderyka Pautscha, Eugeniusza Eibischa, Wacława Taranczewskiego). W latach 40. XX wieku uczestniczyła w pracach konspiracyjnego teatru Tadeusza Kantora. Krytycy uznają ją za jedną z najciekawszych i oryginalniejszych polskich artystek II poł. Ubiegłego wieku. Mieszkała w Krakowie, gdzie zajmowała się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Jej prace charakteryzuje wielowarstwowość kompozycji złożonej z płynnie przenikających się form i symboli. Barwne dzieła zainspirowane są poezją, muzyką, magią i filozofią buddyzmu Zen, bowiem artystkę od najwcześniejszych lat fascynowała zarówno sztuka, jak i pogłębione studia filozoficzne (ezoteryka, okultyzm, Kabała, czy dalekowschodnie religie).
Janusz Osiński
Zmarł 2 września 2016 r. Ukończył Studium Teatralne w Katowicach. Działał w wielu instytucjach kultury w Zagłębiu Dąbrowskim, m.in. w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, Domu Kultury „Górnik” czy w Międzyzakładowym Domu Kultury w Ząbkowicach. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca za upowszechnianie kultury. Był autorem książek: „Całą gębą, czyli rzecz o cyganerii sosnowieckiej”, „4 razy całą gębą” oraz „Ludzie Kultury i Sportu”. Jego życiową pasją była działalność estradowa. Jako konferansjer zjeździł wzdłuż i wszerz całe Zagłębie, Śląsk i sporą część kraju. W latach siedemdziesiątych prowadził konferansjerkę na statku flagowym „Stefan Batory”. Wielką miłością Janusza Osińskiego był również sport. W latach młodzieńczych grał wyczynowo w tenisa stołowego w klubach: Włókniarz Sosnowiec, Stal i Zagłębie Sosnowiec.
Jerzy Patoła
Zmarł 3 lipca 2016 r. Były bramkarz piłkarskiego Zagłębia. Bronił barw sosnowieckiego klubu latach 60. i 70. Łącznie wystąpił w 140 spotkaniach. Trzykrotnie sięgnął z drużyną po tytuł wicemistrza Polski, występował w rozgrywkach Pucharu UEFA oraz Intertoto. Po zakończeniu kariery wyjechał do Kanady, gdzie osiadł z rodziną na stałe.
Jan Rodzoń
Zmarł 12 marca 2016 r. Twórca potęgi hokejowego Zagłębia, były prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Ukończył Wydział Górniczy AGH w Krakowie. W latach 1957-1974 pracował w KWK Niwka- Modrzejów, następnie do 1981 roku był naczelnym inżynierem i dyrektorem w KWK Sosnowiec. Potem zajmował stanowisko dyrektora technicznego Dąbrowskiego Zjednoczenia Węglowego w Sosnowcu, a w latach 1985-1992 dyrektora naczelnego Dąbrowskiego Gwarectwa Węglowego (później Przedsiębiorstwa Eksploatacji Węgla „Wschód”). Przez cały okres pracy zawodowej oraz po przejściu na emeryturę związany był ze sportem. Pracując w KWK „Niwka- Modrzejów”, prezesował klubowi AKS. Potem był wiceprezesem ds. hokeja na lodzie GKS „Zagłębie”. Następnie prezesem sosnowieckiego klubu. Od 1984 do 1992 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa PZHL. Był szefem polskiej ekipy hokejowej na dwóch olimpiadach i czterech mistrzostwach świata. Jan Rodzoń był współzałożycielem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w hokeju na lodzie chłopców i SMS w piłce siatkowej dziewcząt w Sosnowcu. Był współinicjatorem budowy obiektów sportowych i Szpitala Górniczego w Sosnowcu. Był w Sosnowcu radnym, w latach 1998-2002 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. W 2002 roku odznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Sosnowca. W ostatnich latach cieszył się tytułem honorowego prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.
Kazimierz Szmidt
Zmarł 24 września 2016 r. Piłkarz i trener Zagłębia Sosnowiec oraz AKS Niwka. W latach 1966-1968 reprezentował barwy Zagłębia jako piłkarz sosnowieckiej ekipy. Później przeniósł się do AKS-u Niwka, którego był piłkarzem także przez dwa lata. Po zakończeniu kariery pozostał przy piłce. W latach 1974-1975 był trenerem AKS Niwka. W 1981 r. objął pierwszą drużynę Zagłębia, której trenerem był do 1983 r.
Michał Waliński
Zmarł 28 marca 2016 r. Długoletni nauczyciel języka polskiego, filozofii i wiedzy o kulturze w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu. Kulturoznawca, folklorysta, polonista, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego z 1971 r. Pracownik Uniwersytetu Śląskiego w latach 1974-1982. Pedagog odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, wielokrotny laureat Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Zmarły oddał swoje ciało Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach w ramach Programu Świadomej Donacji Zwłok.
Jan Ząbczyński
Zmarł 27 kwietnia 2016 r. Wieloletni piłkarz oraz działacz sosnowieckich klubów piłkarskich. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w barwach Kolejarza Sosnowiec. W latach 1957-1961 reprezentował sosnowiecką Stal, rozgrywając w jej barwach 40 spotkań. Pełnił funkcję asystenta trenera pierwszej drużyny w sezonie 1980/1981 oraz trenera drugiego zespołu seniorów w sezonie 1984/1985. Oszlifował wiele talentów Zagłębia jako trener drużyn młodzieżowych. Reprezentował także barwy Górnika Sosnowiec, zarówno jako zawodnik i trener.