Niedziela 28 stycznia będzie dniem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Coroczna zbiórka, która w tym roku odbywać się będzie już po raz trzydziesty drugi, w tym roku poświęcona będzie chorobom płuc. Sosnowiec znów będzie miejscem wojewódzkiego finału WOŚP, który odbywać się będzie w i przed Areną Sosnowiec w ArcelorMittal Parku.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od początku swojego funkcjonowania ma w Sosnowcu liczne grono aktywistów i miłośników. W tym roku w pięciu istniejących w granicach miasta sztabach datki do puszek zbierać będzie ponad pięciuset wolontariuszy. Wszyscy spotkają się w Arenie Sosnowiec, czyli nowoczesnej hali sportowej wchodzącej w skład ArcelorMittal Parku.
– Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyzwyczaili się do hali Dorian przy ul. Braci Mieroszewskich, ale w tym roku zapraszamy do nowej hali. Bądźmy razem! Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej – zachęca prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Impreza w Arenie Sosnowiec rozpocznie się o godzinie 12. Na odwiedzających czeka m.in. strefa zdrowia, w której spotkać będzie można lekarza pulmonologa, warsztaty plastyczne, warsztaty rękodzielnicze, punkty gastronomiczne oraz występy uczniów sosnowieckich szkół i przedszkoli. W pobliżu hali odbędzie się też tradycyjny bieg Policz się z cukrzycą. Nie zabraknie również tradycyjnego światełka do nieba, ale w ekologicznej formie niskohukowej.
Od godz. 15 na scenie przed Areną Sosnowiec odbywać się będą koncerty. Zagrają zespoły Sexy Suicide, Big Cyc, Siaki oraz Miuosh. Odbywać się będą również, jak co roku, licytacje.
Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na profilaktykę chorób płuc.
– Hasło tegorocznego finału brzmi Płuca po pandemii. Podczas sosnowieckiego finału będziemy rozmawiać z lekarzem pulmonologiem, będą też wykonywane badania dotyczące pojemności płuc. Spróbujemy też pobić rekord dotyczący napompowanych balonów, które będą symbolem tego, jak bardzo potrzebne są płuca – mówi Ewelina Stasik, szefowa sztabu WOŚP w IX LO w Sosnowcu od lat zaangażowana w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. – Orkiestra co roku wspomaga seniorów i pomaga osobom, które zmagają się z ciężkimi chorobami. Myślę, że ostatni czas pandemii odcisnął piętno na nas wszystkich. Jeżeli sami nie chorowaliśmy na covid lub nie mieliśmy jakichś konsekwencji pocovidowych, to wśród naszych znajomych takie osoby były. Profilaktyka pocovidowa i leczenie tych chorób są bardzo ważne – dodaje.