Na piątym piętrze Szpitala Miejskiego przy ul. Szpitalnej w Sosnowcu powstało schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Podopieczni będą mogli liczyć w tym miejscu nie tylko na tymczasowe schronienie, ale także na całodzienne wyżywienie i usługi opiekuńcze. Udzielana pomoc ma opierać się na aktywizacji społecznej i doprowadzić do uzyskania przez osoby przebywające w schronisku samodzielności życiowej.
– Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia piętnaście miejsc całodobowych osobom bezdomnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki systemu ochrony zdrowia. Powstanie ośrodka wynika z ustawy o pomocy społecznej – podkreśla Leszek Falis, dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu. – Zależało nam na tym, aby powstało takie miejsce, w którym osoby bezdomne, po wypisaniu ze szpitala, będą mogły otrzymać dalszą pomoc. Myślę o pacjentach leżących i przewlekle chorych – dodaje.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przyznanie tymczasowego miejsca w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi osobom bezdomnym, które posiadają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, przez okres oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej, jednak nie dłużej niż przez 4 miesiące. – W tym miejscu mogą przebywać jedynie osoby na podstawie decyzji o przyznaniu tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych wydanej przez gminę. Ponadto w schronisku realizowany będzie również program: „W drodze do samodzielności” skierowany na rzecz osób bezdomnych lub zagrożonych marginalizacją społeczną z powodu problemu alkoholowego. Program wpisuje się w realizację lokalnej międzysektorowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu. Chodzi o wdrożenie zadań profilaktyczno-interwencyjnych, informacyjno-edukacyjnych, wspierających i aktywizujących oraz opiekuńczych – mówi Joanna Gronczewska, naczelniczka Wydziału Zdrowia UM w Sosnowcu.
Program będzie realizowany w ramach współpracy schroniska, CUSiW, MOPS-u, grup wsparcia i grup samopomocowych oraz klubów abstynenckich.