“Dokąd zmierzasz polska szkoło?” – pod takim hasłem w poniedziałek 11 października odbyła się w sosnowieckim Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych debata z udziałem samorządowców, parlamentarzystów, nauczycieli i uczniów. Jej uczestnicy krytycznie oceniali projekt zmian w prawie oświatowym, które planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji i Nauki na czele z ministrem Przemysławem Czarnkiem.
– Chyba nikt nie chciałby, żeby tak wyglądała polska szkoła – mówił o proponowanych do wprowadzenia zmianach prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński otwierając debatę. – Chcemy, żeby to co w polskich szkołach się dzieje, było wypracowane przez rodziców i uczniów. Przecież tylko w ten sposób możemy wiedzieć, czego od nas tak naprawdę nowe pokolenia oczekują. Bardzo dobrze wiemy, że przy tym kształcie zarządzania oświatą takich możliwości nie ma. Nikt nie interesuje się tym, czego chcą dzieci, młodzież i rodzice. Dzisiaj decyduje o tym jedna osoba w Warszawie. Temu wszystkiemu musimy powiedzieć “nie” – dodał.
W dyskusji udział wzięli m.in. odpowiedzialny m.in. za oświatę wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Byszewski, burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński, była minister edukacji poseł Krystyna Szumilas, sosnowiecki nauczyciel Leszek Śliwiński czy uczniowie Krzysztof Ludwiczak i Dariusz Gostek.
Uczestnicy debaty krytykowali zmiany, które chce wprowadzić resort Przemysława Czarnka.
– Chodzi o to, żeby uczniowie uczestniczyli w życiu poza szkołą. Stąd też wychodzenie do zakładów pracy czy współpraca z organizacjami pozarządowymi. Dzisiaj minister edukacji mówi tak: oddajemy władzę rodzicom pod warunkiem, że ci rodzice podporządkują się kuratorowi oświaty, bo ten zapis mówiący o tym, że kurator oświaty ma opiniować wszystkie zajęcia pozalekcyjne, jakie się odbywają w szkole polega na tym, że uczniowie i rodzice mogą sobie wymyśleć co chcą, ale to ostatecznie kurator powie, co może być organizowane. To ubezwłasnowolnienie nauczycieli, uczniów i rodziców – mówiła była minister Krystyna Szumilas.
Uczestnicy debaty krytykowali również pomysły dotyczące zmian w procedurze organizowania konkursów na stanowiska dyrektorów szkół czy zmiany warunków dotyczących ich odwołania.