Już w poniedziałek w Sosnowcu rozpoczęto świętowanie światowego Dnia Dziecka. W Sosnowcu nie ma lipy, a dzieciaki zamiast jeden dzień, świętują cały tydzień! – Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy rodzic ma czas na przyjazd do centrum miasta, dlatego organizujemy imprezy w różnych dzielnicach – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
I tak we wtorek 30 maja w Parku im. Włodzimierza Mazura przy ul. Minerów (Juliusz) czekają zajęcia z Zumby oraz trening personalny. W ostatni dzień maja w milowickim Parku Tysiąclecia (ul. Baczyńskiego) można będzie pograć w gry terenowe.
– 1 czerwca zapraszamy do Parku Kuronia w Kazimierzu Górniczym przygotowaliśmy zajęcia z skateboardu, dzień później na Borze (ul. Biała Przemsza) zapraszamy na zajęcia koszykarskie oraz trening personalny. W sobotę 3 czerwca w Parku Sieleckim będzie można nauczyć się jazdy na rolkach. Na finał Tygodnia Dziecka zapraszamy 4 czerwca – podkreśla Piotr Pluta z Wydziału Kultury i Promocji Miasta.
Na Wielki Finał Tygodnia Dziecka odbędzie się na Górce Środulskiej. Zapraszamy w godz. 14.00 – 20.00.
Już o 14:15 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna „Bitwa o Sosnowiec”. To wydarzenie, które przybliży mieszkańcom chwalebną bitwę stoczoną w nocy z 6 na 7 lutego 1863 roku między polskimi oddziałami powstańców pułkownika Apolinarego Kurowskiego i rosyjskim posterunkiem na dworcu sosnowieckim. To będzie największa rekonstrukcja bitwy z 6/7 lutego 1863 roku. Na Górce Środulskiej pojawi się jazda konna i armaty. W widowisku weźmie udział około 9 profesjonalnych grup rekonstrukcji historycznej. W organizację wydarzenia zostaną zaangażowani wolontariusze – młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu (partner projektu). Uczniowie przebiorą się w kostiumy z epoki, wypożyczone przez szkołę i wezmą udział w rekonstrukcji, wcielając się w role ówczesnych mieszkańców Sosnowca, zarówno zwykłych jego mieszkańców, jak również osób pełniących pewne role społeczne, wojskowe, administracyjne, np. żandarmów, kupców i inne.
Nadzór merytoryczny nad całością prowadzonych działań i ich zgodność historyczną sprawuje prof. dr hab. Dariusz Nawrot, Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, działającego w strukturach Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Projekt przygotowała Anna Makarska, historyk, kustosz w Dziale Historii i Kultury Miasta Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Wydarzenie dofinansowano ze środków biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”.
Z jakich atrakcji będzie można ponadto skorzystać?
Runmageddon kids. To świetny sposób na zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej w formie zabawy. Bieg z przeszkodami pozwala na różnorodne ruchy i rozwijanie koordynacji ruchowej.
Bieg z przeszkodami (15 przeszkód) na dystansie ok. 1 km. Bieg przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Kategorie wiekowe: 4-6, 7-9, 10-13, 14-16. Udział dla uczestników bezpłatny, a bieg odbędzie się wokół Górki Środulskiej i przebiegnie również przez ArcelorMittal Park. Zapisy przeprowadzone będą na miejscu imprezy. Starty realizowane będą seriami po 10-20 osób. Każdy uczestnik dostanie medal oraz bandanę.
Wielkie wydarzenie na Nowym Stadionie Zimowym. Darmowa ślizgawka na nowym obiekcie. To prawdopodobnie jedyne lodowisko otwarte w czerwcu. Darmowa ślizgawka na Stadionie Zimowym dostępna w godzinach: 10:11, 12:13, 14:15, 16:17, 18:19. Podczas jednej ślizgawki maksymalna liczba osób na lodzie wynosi 150. Zapraszamy na ślizgawkę ze swoim sprzętem. Na miejscu nie będzie możliwości wypożyczenia łyżew.
Tradycyjnie już ogromne dmuchańce
12 dmuchańców – od największych wipe out’ów gigantów, przez duże place zabaw i duże zjeżdżalnie, po małe zamki z mini zjeżdżalniami dla najmłodszych.
Koncert w wykonaniu Sióstr Wajs & Stonogi
Program interaktywny „Piraci z Karaibów” z udziałem czterech nieustraszonych piratów zabierze dzieciaki w niezapomnianą morską podróż pełną przygód, w poszukiwaniu zaginionego skarbu. Skarb odkryją tylko dzielni śmiałkowie, którym uda się poskładać wszystkie kawałki mapy.
Spotkanie dinozaurów Sosnowiecka Zuzia spotka swojego trochę większego kuzyna!
Więcej na tydziendziecka.pl