Sześćdziesięciolecie funkcjonowania obchodzi w tym roku Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. w restrukturyzacji. Lecznica to dzisiaj 14 oddziałów, na których notuje się rocznie blisko 14 tysięcy hospitalizacji. W skali roku udzielanych jest tutaj 125 tysięcy świadczeń medycznych. Z okazji jubileuszu nie zabrakło wspomnień. Zaprezentowano historyczne zdjęcia, ale też pokazano mural, który zdobi wejście na Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Z kolei Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Podddziałem Chirurgii Artroskopowej uhonorowano imieniem jego twórcy dra n. med. Leszka Soneckiego.
– Szpital to przede wszystkim ludzie, a te ostatnie lata pokazały nam, że jako zespół, kadra medyczna, administracyjna, techniczna oraz personel pomocniczy, jesteśmy doskonale zorganizowani i jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami, takimi jak np. pandemia covid-19. W ciągu tych sześćdziesięciu lat spotkaliśmy na swojej drodze wiele osób i instytucji, które nas wsparły, nie tylko materialnie. Tym wszystkim osobom bardzo dzisiaj dziękujemy. Życzę wszystkim, by nasze wspólne działania na rzecz naszego Szpitala sprzyjały jego dalszemu rozwojowi przez kolejne lata – mówi prezes Aneta Kawka.
Historia powstania Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sięga roku 1964. Pierwszy projekt nowego Szpitala, który został zbudowany na planie odwróconej litery H, powstał już w 1957 roku, a budowę rozpoczęto w 1959 roku. Uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1964 roku z udziałem m.in. Edwarda Gierka i Jerzego Ziętka. Oddziałów – przeniesionych z poprzednich lokacji na terenie miasta – było na początku sześć. Szybko pojawiały się kolejne jak pierwszy na terenie Zagłębia Dąbrowskiego Oddział Urologiczny czy jeden z pionierskich oddziałów wykonujących operacyjne zabiegi endoprotezoplastyki, którego ordynatorem zostałem wspomniany Leszek Sonecki.
Dzisiaj Sosnowiecki Szpital Miejski prowadzi działalność lecznicą w czternastu oddziałach. W placówce funkcjonują także izba przyjęć, nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej, Laboratorium czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Oddziały wyposażone są w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Placówka dysponuje 393 łóżkami dla pacjentów.
– Obchody jubileuszu 60-lecia Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego to czas, który nie tylko skłania do refleksji nad przeszłością i dotychczasowymi osiągnięciami szpitala, lecz także pozwala nam na spojrzenie w przyszłość pod kątem dalszych planów i rozwoju placówki. Szpital to przede wszystkim ludzie. Dlatego dziękuję wszystkim zaangażowanym za trud włożony w rozwój szpitala. Jako miasto nadal będziemy wspierać największe inwestycje i działania dbając o dalszy rozwój i wysoki standard opieki medycznej dla naszej społeczności – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.