Próbki popiołu do kontroli
Strażnicy miejscy będą kontrolować prywatne nieruchomości i sprawdzać, czym opalane są piece w domach.
Prezydent Arkadiusz Chęciński zapowiedział regularne kontrole strażników, którzy będą mogli sprawdzić, co właściciele spalają w domowych piecach i kotłach. Będą reagować po otrzymaniu zgłoszenia lub zauważeniu nadmiernego dymu, wydobywającego się z komina.
– Z większą determinacją i zdecydowanie bardziej rygorystycznie niż do tej pory będziemy kontrolować, czym opalane są piece i kotły w naszych nieruchomościach. Strażnicy będą sprawdzali, czy wydobywający się z kominów dym nie pochodzi właśnie ze spalania odpadów, które nie powinny być spalane w piecach – zapowiada prezydent.
Możliwość wykonywania kontroli na terenie prywatnych nieruchomości w zakresie sprawdzenia, czy w piecach spalane są odpady, wymaga posiadania imiennego upoważnienia prezydenta, który udzielił już takich upoważnień. Ponadto strażnicy w Sosnowcu w celu prowadzenia kompleksowych kontroli podpisali umowę o współpracy z firmą Centrum Badań Środowiska „SORBCHEM” sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej. Przedstawiciele tej firmy, w roli rzeczoznawców, będą mogli prowadzić wspólnie ze strażnikami kontrole i pobierać m.in. próbki popiołu do kontroli.
Zgodnie z ustawą o odpadach, osoby mogą być karane za spalanie odpadów poza miejscami do tego przeznaczonymi i z tego tytułu odpowiadać za popełnienie wykroczenia. Z kolei utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym, w myśl przepisów kodeksu karnego, jest zagrożone karą do trzech lat więzienia. Ponadto w przypadku nadmiernej emisji dymu do powietrza będzie można ukarać właściciela nieruchomości za zanieczyszczanie miejsc publicznych. Dodatkowo nadmierna emisja dymu w rejonie dróg może także powodować utrudnienie w ruchu drogowym, co stanowi wykroczenie w myśl kodeksu wykroczeń.
Mało tego, w przypadku otrzymania zgłoszenia lub zaobserwowania nadmiernej emisji dymu, sosnowieccy strażnicy miejscy będą sprawdzać, nie tylko, jakie odpady trafiły do pieca, ale także to, czy nieruchomość została odpowiednio wyposażona w pojemniki i czy znajdują się w nich odpady. Brak pojemników lub składowanie odpadów poza nimi stanowi także wykroczenie zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości w gminach i w świetle tegorocznej uchwały Rady Miejskiej w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Sosnowca. Właściciele nieruchomości będą musieli ponieść konsekwencje.