MPB zaprasza
Krystyna Czubówna, Artur Domosławski, Anna Dziewit-Meller, Marta Fox, Manuela Gretkowska, Wojciech Jagielski, Ziemowit Szczerek, Tomasz Trojanowski będą gośćmi tegorocznej 12. już edycji Sosnowieckich Dni Literatury.
Impreza zostanie zainaugurowana 10 maja. Bohaterem tej edycji jest dramaturg wszechczasów, czyli William Szekspir. Imprezy będą odbywać się w Bibliotece Głównej (w auli przy ul. Kościelnej 11 oraz w czytelni przy ul. Zegadłowicza 2), a także w placówkach bibliotecznych na terenie całego miasta. Poza spotkaniami autorskimi – w ramach „Rozmów o książkach” – w programie znalazły się wyjątkowe działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Zaplanowano m.in. wystawę monograficzną poświęconą życiu i twórczości Williama Szekspira, wystawę szekspirowskich plakatów teatralnych z Galerii Plakatu Kraków, interaktywny performance w centrum miasta, happening szekspirowski z udziałem aktorów i mieszkańców Sosnowca, panel dyskusyjny, projekcje spektakli TV BBC, wycieczkę do Centrum Scenografii Polskiej i widowisko literacko-muzyczne dla dzieci. Tradycyjnie, nie zabraknie spotkania z cyklu „Czas na debiut”. Integralną częścią imprezy będą prezentacje książek zaproszonych gości, akcja „Cała Polska czyta dzieciom” i finał konkursu czytelniczego „Bibliożerca Roku 2015/2016″. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej facebookowym profilu.
Honorowy patronat nad imprezą objęli Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a prasowy „Kurier Miejski”.
12. SOSNOWIECKIE DNI LITERATURY
10 MAJA – 3 CZERWCA 2016
P R O G R A M
WERNISAŻ WYSTAWY
10 maja, godz. 12.00 – Biblioteka Główna – ul. Zegadłowicza 2
„William Szekspir ― dramaturg wszech czasów”
kurator wystawy – M. Toczkowska, aranżacja plastyczna – A. Ludwichowska, M. Miska
w programie:
WYKŁAD INAUGURACYJNY
prof. dr hab. Marta Gibińska-Marzec
“Shakespeare ― Szekspir. O przekładach Stanisława Barańczaka”
prezentacja multimedialna
oraz
wręczenie nagród laureatom Konkursu “Bibliożerca Roku”
SZEKSPIR NA EKRANIE
4, 11, 18, 25 maja, godz. 18.00 – Aula Biblioteki Głównej – ul. Kościelna 11
Spektakle Teatru TV BBC
SZEKSPIROWSKI PLAKAT TEATRALNY
12 maja, godz. 18.00 – Aula Biblioteki Głównej – ul. Kościelna 11
wernisaż wystawy ze zbiorów Galerii Plakatu w Krakowie
w programie: wykład właściciela Galerii – Krzysztofa DYDO
„Szekspir w polskim plakacie teatralnym”
ROZMOWY O KSIĄŻKACH
ALEKSANDER KACZOROWSKI
31 maja, godz. 18.00 – Czytelnia Biblioteki Głównej – ul. Zegadłowicza 2
promocja książki „Hrabal. Słodka apokalipsa”
prowadzenie spotkania – Józef Zarek
We wtorek, 31 maja o godz. 18.00 do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2, na spotkanie autorskie z eseistą, dziennikarzem i tłumaczem – Aleksandrem Kaczorowskim, promujące książkę „Hrabal. Słodka apokalipsa”. Rozmowę poprowadzi Józef Zarek. Wstęp wolny.
Autor m.in.:
Praski elementarz /2001 i 2012/
Gra w życie /2004/
Europa z płaskostopiem /2006/
Praskie łowy /2007/
Ballada o kapciach /2012/
Havel. Zemsta bezsilnych /2014/
Hrabal. Słodka apokalipsa /2016/
DARIUSZ ROSIAK
1 czerwca, godz. 18.00 – Czytelnia Biblioteki Głównej – ul. Zegadłowicza 2
promocja książek: „Ziarno i krew”, „Żar” (wyd. II)
prowadzenie spotkania – Bartłomiej Majzel
KAROL BAJOROWICZ
3 czerwca, godz. 18.00 – Filia nr 20 – ul. Piłsudskiego 19
3 czerwca 2016 o godz. 18.00 w Filii nr 20 przy ul. Piłsudskiego 19, odbędzie się spotkanie autorskie z poetą – Karolem Bajorowiczem.
Karol Bajorowicz jest absolwentem filozofii (Uniwersytet Śląski w Katowicach); publikował w czasopismach literackich i społeczno-kulturalnych (“Śląsk”, “Pogranicza”, “Topos”, “Tygiel Kultury”, “Zeszyty Poetyckie” i inne).
Jest laureatem m.in. I nagrody w VIII Ogólnopolskim Konkursie „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut książkowy 2011 roku, II nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie na prozę poetycką im. Witolda Sułkowskiego, III nagrody na VII Festiwalu Twórczości Studenckiej FETUS 2003 oraz finalistą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2012 za tomik poezji „alteracje albo metabasis”.
W 2012 roku został wyróżniony Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, a w 2013 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca.
Autor m.in.:
• “alteracje albo metabasis” /2011/
• “klepsydra i proliferacja” /2012/
CZAS NA DEBIUT
MAGDALENA MAJCHER
19 maja, godz. 18.00 – Filia nr 17 – ul. Będzińska 22-24
prowadzenie spotkania – Edyta Antoniak-Kiedos
W czwartek, 19 maja 2016 o godz. 18.00 do Filii nr 17 – Pogoń przy ul. Będzińskiej 22-24 na spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher, zorganizowane w ramach cyklu „Czas na debiut” i promujące książkę „Jeden wieczór w Paradise”. Rozmowę poprowadzi Edyta Antoniak-Kiedos. Wstęp wolny.
Magdalena Majcher (ur.1990) – urodziła się i mieszka w Czeladzi. Codziennie wystukuje na klawiaturze nowe teksty. Pracuje w charakterze copywritera, publikuje opowiadania w ogólnopolskiej prasie kobiecej, prowadzi blog literacki „Przegląd czytelniczy” i pisze kolejną powieść. „Jeden wieczór w Paradise” to jej powieściowy debiut. Prywatnie jest spełnioną mamą dwóch synów i szczęśliwą żoną.
Spotkanie autorskie z Olgerdem Dziechciarzem
W czwartek, 2 czerwca 2016o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2, odbędzie się spotkanie autorskie z poetą, prozaikiem i felietonistą – Olgerdem Dziechciarzem. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska.
Olgerd Dziechciarz (ur. 1968 w Olkuszu) – poeta, prozaik, felietonista. Autor kilkunastu książek popularyzujących dzieje ziemi olkuskiej, czterech tomów felietonów, siedmiu tomików poetyckich, zbiorów opowiadań, wyboru humoresek oraz powieści.
Od 1990 roku współpracował z wieloma gazetami, w których opublikował kilka tysięcy artykułów, reportaży, felietonów i wywiadów (m.in. Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Więź, Lampa, Trybuna Śląska, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska), Wiadomości Zagłębia, Przegląd Olkuski, Kwartalnik Powiatu Olkuskiego. W latach 2002–2009 był stałym felietonistą Gazety Krakowskiej (w dodatku „Małopolska Zachodnia”).
Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 2001 r. instruktor ds. wystawienniczych w Małopolskiej Galerii Wystaw Artystycznych w Olkuszu (obecnie Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu).
Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich.
Od 2005 r. wraz z poetą Łukaszem Jaroszem organizuje w ramach Galerii Literackiej przy MBWA Olkusz Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia. Redaktor techniczny książek poetyckich wydawanych przez Galerię Literacką.
Autor m.in.:
• Ubyt (1996),
• Heretycy regionu olkuskiego (1998),
• Podmioty codziennego użytku (1999),
• Przewodnik po ziemi olkuskiej (ukazały się cztery części w latach 2000-2003),
• Siodłanie krowy czyli artykuły ostatniej potrzeby (2003),
• Partykularne interesy (2005),
• Olkusz dla opornych (2006),
• Autoświat (2007),
• Masakra (2007),
• Graf von Mann (2007),
• Wiersze (p)różne (2008),
• Olkuskie ongiś i dziś (2008),
• Galeria Humbug (2009),
• Miasto Odorków (2009),
• poMazaniec (2009),
• Olkusz dla średnio zaawansowanych (2011),
• Mniej niż zło (2011),
• Wielkopolski (2012)
• Małopolski (2013),
• Przewrócona ósemka (2014),
• Pakuska (2014).
ROZMOWY (NIE TYLKO) O LITERATURZE
30 maja, godz. 18.00 – Aula Biblioteki Głównej – ul. Kościelna 11
„Czy poezja jest nam dzisiaj potrzebna?”
z udziałem prof. zw. dra hab. Piotra Fasta, prof. zw. dra hab. Mariana Kisiela, prof. zw. dra hab. Krzysztofa Kłosińskiego
HAPPENING „JESTEM ROMEO, BĄDŹ MOJĄ JULIĄ”
„Jestem Romeo, bądź moją Julią” – happening w centrum miasta
Już w piątek 3 czerwca 2016 o godz. 14.30 pod Hotelem Centrum przy ul. Modrzejowskiej 3 odbędzie się happening – „Jestem Romeo, bądź moją Julią” – z udziałem aktorów Teatru Zagłębia: Agnieszki Bałagi-Okońskiej, Michała Bałagi i Krzysztofa Korzeniowskiego oraz mieszkańców Sosnowca. Krótko mówiąc – Szekspir ponownie zawita do Sosnowca!
Tematem naszej plenerowej imprezy będzie odtworzenie słynnej sceny balkonowej w nietypowej, bo miejskiej scenerii, w samym centrum ruchliwej aglomeracji, przez profesjonalnych i cenionych przez publiczność aktorów, a także przypadkowych, lecz odważnych przechodniów. Wtargnięcie znanego dramatu w przestrzeń miejską ma stanowić promocję twórcy i jego dzieła, ale też formę aktywizacji mieszkańców i zachętę do angażowania się w akcje popularyzujące literaturę i teatr. Udział aktorów z Teatru Zagłębia, w strojach z epoki, zachęcających mieszkańców do odgrywania sceny balkonowej, udzielających fachowych wskazówek, będzie dodatkową atrakcją. Ciekawe i oryginalne interpretacje zostaną nagrodzone.
Udział w akcji jest bezpłatny, dobrowolny i całkowicie spontaniczny. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Wystawa „William Szekspir – dramaturg wszech czasów”
We wtorek, 10 maja o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Biblioteka Główna przy ul. Zegadłowicza 2) odbędzie się wernisaż wystawy „William Szekspir – dramaturg wszech czasów”. Ekspozycja, stanowiąca część programu 12. Sosnowieckich Dni Literatury, prezentuje sylwetkę i dokonania pisarza, którego dzieła sceniczne od 400 lat stanowią niewyczerpane źródło inspiracji do wciąż nowych, często zaskakujących interpretacji, dokonywanych przez kolejne pokolenia twórców literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk plastycznych.
Jeden z biografów Williama Szekspira napisał, że „rzadko się zdarza, żeby tak dużo napisano o człowieku, o którym wiadomo tak mało.” O twórczości tego genialnego twórcy napisano niezliczoną ilość prac i ciągle ktoś próbuje odkrywać go na nowo, bo też tajemnic i zagadek, związanych z tym wybitnym człowiekiem teatru jest jeszcze wiele do rozwikłania. Skąd wzięła się popularność tego dramaturga, który za swego życia był jednym z wielu znanych autorów dzieł scenicznych? Osiemnastowieczny pisarz Samuel Johnson ujął to bardzo obrazowo twierdząc, że dzieła Szekspira to „mapa życia”, lustro, w którym każdy człowiek, bez względu na czasy, w jakich żyje, może zobaczyć swoje odbicie. Jego dzieła są uniwersalne i ponadczasowe. I to jest fenomen, który gwarantuje mu długie życie po śmierci.
Na wystawie można będzie zobaczyć wybór publikacji poświęconych Williamowi Szekspirowi, stanowiących własność sosnowieckiej Książnicy oraz dokumenty wypożyczone z Biblioteki Śląskiej w Katowicach. O inscenizacjach dzieł Szekspira w Sosnowcu, przypomną materiały udostępnione przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu.
Wernisażowi wystawy eksponowanej w holu Biblioteki Głównej towarzyszyć będzie wykład prof. dr hab. Marty Gibińskiej-Marzec z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Shakespeare – Szekspir. O przekładach Stanisława Barańczaka”, prezentacja multimedialna oparta na materiałach źródłowych i ikonografii oraz wręczenie nagród laureatom Konkursu „Bibliożerca Roku”.
Wystawa udostępniona będzie od 10 maja do 3 września 2016, w godzinach otwarcia placówki.
Kurator wystawy: Małgorzata Toczkowska
Aranżacja plastyczna: Alicja Ludwichowska, Magdalena Miska
Wystawa „Szekspirowski plakat teatralny”
W czwartek 12 maja o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy, będącej częścią programu 12. Sosnowieckich Dni Literatury „Szekspirowski plakat teatralny”. Ekspozycja przygotowana ze zbiorów i we współpracy z krakowską Galerią Plakatu będzie miała miejsce w holu Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11. Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie wykład właściciela Galerii, kolekcjonera – Krzysztofa Dydy, zatytułowany „Szekspir w polskim plakacie teatralnym”.
Celem wystawy jest prezentacja dorobku najwybitniejszych polskich plakacistów zainspirowanych dziełami Williama Szekspira.
Ekspozycja udostępniana będzie od 12 maja do 30 czerwca 2016, w godzinach otwarcia instytucji (pon.-pt.: 7.00-15.00 oraz dodatkowo, w środy przed projekcjami w Kinie w Bibliotece: 17.30-18.15, a także przed imprezami odbywającymi się w Auli, w ramach 12. Sosnowieckich Dni Literatury).
Wstęp wolny