Biegnąc przez życie w szalonym tempie, warto się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Zwykła przestrzeń miejska, ulica Jana Kilińskiego. Jedno spojrzenie i wśród enklawy zieleni widzimy cebulasty hełm. Mury z wątku ceglanego, dla kontrastu detal architektoniczny wykonany z jasnego kamienia. Fronton w formie oślego grzbietu oparty na gruszkowatych kolumnach. Sosnowiecka Cerkiew Prawosławna pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.
Od 130 lat jest świadkiem historii naszego miasta. W ramach obchodów odbywały się uroczystości, koncerty, wydarzenia. Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu zorganizowało, przy współpracy z proboszczem parafii prawosławnej ks. dr Mikołajem Dziewiatowskim i Szkołą Podstawową nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu miejski konkurs plastyczny „Sosnowiecka Cerkiew Prawosławna” . Wykazując się talentem i kreatywnością należało w dowolny sposób zilustrować piękno tej oryginalnej architektury. Zadanie było niełatwe, ale młodzi artyści lubią wyzwania o czym świadczyła ilość nadesłanych prac.
10 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Zaproszeni goście w tym zwycięzcy konkursu i ich opiekunowie, mogli wysłuchać wykładu na temat ikon, czyli świętych obrazów czczonych w kościele prawosławnym. W treści wykładu znalazły się informacje na temat techniki i technologii wykonania, ikonografii, symboliki, oraz charakterystyki i historii poszczególnych szkół ikono pisarstwa. Z bliska można było zobaczyć prawdziwą ikonę wykonaną na desce w technice tempery jajowej. Organizatorzy planują wystawę nagrodzonych prac plastycznych w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.
Źródło i fot.: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu