Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej
„Sosnowiec w Unii Europejskiej” – taki tytuł nosi kolejna ekspozycja prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu –podsumowująca istotne zmiany, jakie dokonały się w naszym mieście po przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 18 listopada 2014 r. o godz. 12:00 w gmachu Biblioteki Głównej przy ulicy Zegadłowicza 2. Wstęp na wystawe jest bezpłatny.
W 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Co dobrego wydarzyło się w naszym mieście w latach 2004-2014? Jakie inwestycje rozpoczęto, a jakie udało się zakończyć? Co jeszcze przed nami?
Wystawa prezentowana w lokalu Biblioteki Głównej ma na celu przedstawienie tych wydarzeń poprzez przypomnienie istotnych faktów dotyczących powstania Unii Europejskiej, celów i zadań, które przyświecały temu związkowi państw, aż do wyeksponowania znaczących inwestycji dla miasta, które w widoczny sposób zmieniły jego oblicze. Budowa Wydziału Neofilologii, adaptacja budynku pokopalnianego dla potrzeb Politechniki Śląskiej, Wyższej Szkoły Medycznej, pokazują kierunek zmian – od miasta przemysłowego w stronę ośrodka akademickiego. Fundusze unijne zostały przekazane także do sektora oświaty sosnowieckiej oraz poprawiły warunki nauczania dzieci i młodzieży. Wybudowano boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej, rozbudowano zaplecze na Stadionie Ludowym, a także przeprowadzono kompleksowy remont krytej pływalni przy ul. Żeromskiego.
Ogromne znaczenie ma także zaadaptowanie budynków po kopalni „Niwka-Modrzejów” na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jest to placówka naukowo-badawcza i produkcyjna zarazem, nastawiona na wprowadzanie innowacji w procesy technologiczne oraz zarządcze. Formą zaistnienia w świadomości sosnowiczan stały się Pikniki Wiedzy, organizowane na terenie SPN-T. Cieszą się one dużą popularnością i gromadzą coraz większe rzesze uczestników.
Innym kierunkiem wykorzystania funduszy unijnych jest poprawa infrastruktury drogowej, jak również inwestycje związane z ekologią, m.in. budowa kolektora „Bobrek”, budowa kanalizacji dzielnic południowych, modernizacja oczyszczalni ścieków „Radocha II” czy też budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami zlokalizowanego przy ul. Grenadierów. Przebudowy i remonty dróg znacząco wpływają na poprawę wizerunku naszego miasta w oczach inwestorów, ale i mieszkańców Sosnowca, którym te rozwiązania ułatwiają życie codzienne.
Ekspozycję tę uzupełnia serwis fotograficzny dotyczący przebiegu prac oraz efektu finalnego, a także widoki Sosnowca z lat 70.
Wystawa będzie prezentowana w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w dniach 18 listopada 2014 – 3 stycznia 2015 w godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10:00 – 19:00; czwartek, sobota: 10:00 – 15:00.
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Oleksiak, Tomasz Chodowiec.
Aranżacja plastyczna: Magdalena Miska.