Nagroda European Energy Service Project 2015 dla sosnowca
Konieczność zwiększenia efektywności energetycznej obiektów oraz poszukiwanie oszczędności w tym obszarze coraz częściej wpisuje się w strategię działań samorządów w Polsce.
Berlińska Agencja Energii wraz Komisją Europejską od 2006 roku nagradzają wybitne projekty i działania prowadzone w zakresie osiągnięć w dziedzinie prowadzonych usług energetycznych w Europie. Tegoroczna nagroda European Energy Service Project 2015 została przyznana firmie miastu Sosnowiec oraz firmie Siemens za realizację projektu zwiększającego efektywność energetyczną w 87 budynkach użyteczności publicznej w mieście Sosnowiec.
Usługi zarządzania energią prowadzone są w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego w sosnowieckich budynkach edukacyjno-oświatowych. Projekt zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz eksploatację instalacji pobierających energię i media techniczne. Udało się uzyskać obniżenie zużycia w 87 budynkach oświatowych aż o 30,83% w przypadku energii cieplnej i o 20,57% w przypadku energii elektrycznej na oświetlenie. Pozwoli to ograniczyć emisję dwutlenku węgla na poziomie 30,4% rocznie. W ciągu 10 lat zarządzania energią miasto Sosnowiec zaoszczędzi 20,4 mln PLN (bazując na cenach energii z 2013 roku), co będzie miało pozytywny wpływ na budżet samorządu.
– Dla Siemensa projekt realizowany w Sosnowcu jest szczególnie ważny ze względu na skalę. To pierwszy tego typu projekt, który wdrażaliśmy aż w 87 budynkach. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w zakresie robót nie było prac termomodernizacyjno-budowlanych lecz prace związane z modernizacją rozdziału energii i właśnie system oraz usługi zdalnego zarządzania i optymalizacji zużycia energii, czyli to – co w głównej mierze wpływa na długoletni efekt oszczędności energetycznych – podsumowuje Marek Tobiacelli, dyrektor działu efektywności energetycznej w firmie Siemens Sp. z o.o
Istotne jest, że zakres modernizacji energetycznej budynków nie obejmuje żadnych robót termomodernizacyjnych (ocieplenia ścian i stropów czy wymiana okien). Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Oczywiście, jak zawsze, zarówno monitoring jak i zarządzanie energią prowadzone jest zdalnie.
Umowa podpisana pomiędzy konsorcjum Siemens Sp. z o.o. i Siemens Finanse Sp. z o.o. i miastem Sosnowiec opiewa na 17,022 mln zł i będzie realizowana do 2023 roku. Koszt ten zostanie pokryty jedynie z części oszczędności uzyskiwanych w tym projekcie, gdyż ponad 20% oszczędności pozostaje do dyspozycji miasta Sosnowiec.