Pierwsza kwesta 28 kwietnia w Teatrze Zagłębia
Sosnowiecka Rada Seniorów będzie w najbliższych miesiącach przeprowadzać kwestę w celu renowacji grobu Józefa Pelszyka, pierwszego powojennego dyrektora Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Dziesiątka radnych-seniorów włączyła się do akcji i będzie zbierać środki na ten cel do końca tego roku. Z tą inicjatywą wystąpiła Anna Rozenau, a jej pomysł zyskał uznanie seniorów.
– Zapraszamy wszystkich do udziału w kweście i liczymy na hojność mieszkańców. Chcielibyśmy w ten sposób uhonorować tego zasłużonego dla kultury i sztuki miasta człowieka. Będziemy zbierać pieniądze podczas różnych uroczystości, wydarzeń i imprez miejskich oraz na cmentarzach – mówi Jan Filipek, sekretarz Rady Seniorów.
Zachęcać mieszkańców do przekazania środków na ten cel będą: Halina Zwaniecka, Urszula Kaczmarczyk, Halina Podgórska, Anna Rozenau, Aleksandra Skoczeń, Urszula Szumniak, Jan Filipek, Jerzy Karpiński, Ireneusz Świerkot i Józef Krzynówek. Radni seniorzy uzyskali już stosowne zezwolenie pod nr 2016/1225/KS na przeprowadzenie zbiórki. Pieniądze można wpłacać także na numer konta: Bank Zachodni WBK 62 1090 2008 0000 0001 3249 9329 (w tytule przelewu należy wpisać: kwesta).
W realizacji projektu uczestniczą Teatr Zagłębia, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Kwesta zostanie zorganizowana m.in. w Teatrze Zagłębia, sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza”, Miejskim Klubie im. Jana Kiepury i Zespole Szkół Muzycznych. Pierwszy raz radni-seniorzy będą kwestowali 28 kwietnia w Teatrze Zagłębia.
Przypomnimy. Józef Pelszyk urodził się w 1899 r. w Kijowie, a zmarł w 1957 r. w Sosnowcu. Był aktorem i dyrektorem teatru. Ukończył szkołę średnią w Sosnowcu. Brał udział w I wojnie światowej, a potem w I powstaniu śląskim. Podczas wojny 1920 r. prowadził frontowy teatr objazdowy. Występował m.in. w Teatrze Polskim w Sosnowcu, następnie w Łodzi, w Teatrze Polskim w Katowicach i w Częstochowie. W 1938 r. razem z Kazimierzem Verbrodtem, jako dyrektor administracyjny, zaczął zarządzać Teatrem Miejskim w Sosnowcu. W czasie II wojny światowej pracował w Zarządzie Miejskim w Sosnowcu, a po jej zakończeniu wrócił do teatru. W 1945 r. stał się jego pierwszym organizatorem i dyrektorem. Funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 1948 r, kiedy Teatr Miejski w Sosnowcu upaństwowiono
i jednocześnie włączono do nowo powołanego Śląsko-Dąbrowskiego Zjednoczenia Teatralnego. W latach 1948 – 1949 Józef Pelszyk występował w teatrze w Opolu, a w latach 1949 -1955 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a następnie w nowo powołanym teatrze w Sosnowcu, nazywanym odtąd Teatrem Zagłębia.