Część akcji filmowej rozgrywa się na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu
Film „Powrót” w reż. Damiana Kocura pojawił się na tegorocznym 63. OKFA – Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Koninie.
Wydarzenie kulturalne trwało od 1 do 4 czerwca 2017 r. Jury, w składzie Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Łukasz Maciejewski, Kuba Czekaj, Bartosz M. Kowalski, Jarek Marszewski, po obejrzeniu 52 filmów przyznało m.in. pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe za kreację aktorską dla Magdaleny Czerwińskiej.
Aktorka gra główną rolę w filmie „Powrót”. Ania, której postać kreuje, wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. Wszystko jest ustalone – w czasie przepustki mają w trójkę opuścić kraj. Ania przed ucieczką postanawia jednak jeszcze raz spotkać się z rodziną osoby, której odebrała życie.
– Część akcji filmowej rozgrywa się na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Tu także powstała część zdjęć wykonanych przez Kacpra Sędzielewskiego. Natomiast w kierownictwie produkcji pracowały Katarzyna Sierka i Julia Derejczyk, odpowiadając m.in. za zapewnienie właściwych warunków do stworzenia filmu o możliwie jak najwyższej jakości artystycznej i technicznej. I udało się, bo efekty współpracy całej ekipy filmowej wciąż dostrzegane są na prestiżowych festiwalach i konkursach – mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor sosnowieckiej „Dziesiątki”.
Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby OKFA – jest najstarszym w Polsce, nieustannie rozwijającym się projektem dedykowanym kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. Co ważne, OKFA to więcej niż kilkudniowa akcja realizowana w corocznym trybie, ale proces, w którym kontynuuje się podjęte działania i utrwala zamierzone rezultaty. Wydarzeniami towarzyszącymi są m.in. wystawy o tematyce filmowej, warsztaty dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty, spotkania z artystami, w których uczestniczy ok. 2000 osób. Organizatorami są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które realizuje festiwal, oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych – czytamy na oficjalnej stronie http://www.okfa.ckis.konin.pl/index.php/o-okfa
– Kolejne prestiżowe wydarzenie, podczas którego zaprezentowany zostanie „Powrót”, odbędzie się we Wrocławiu od 3 do 13 sierpnia. Jest to 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. I znów czujemy radość oraz dumę z sukcesu młodych polskich filmowców – dodaje Małgorzata Wierzbicka.
Shortlista to krótka lista polskich filmów krótkometrażowych, która zostanie zaprezentowana podczas tegorocznej edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. W ramach sekcji wyróżniono kilkunastu młodych polskich twórców, którzy odważnie zaznaczają swój głos i wrażliwość, szukają wyrazistej narracji, stopniowo kształtują swój styl. Wśród osiemnastu krótkometrażowych fabuł, dokumentów i animacji znalazły się cztery etiudy wyprodukowane przez Wydział Radia i Telewizji: „Proch” reż. Jakub Radej, „Prezent” reż. Sylwia Rosak, „Powrót” reż. Damian Kocur, „Żabi król” reż. Arkadiusz Biedrzycki – czytamy na wydziałowej stronie uczelni http://www.writv.us.edu.pl/pl/aktualnosci/318-cztery-produkcje-writv-w-programie-t-mobile-nowe-horyzonty