Nie ma już górniczych wież szybowych, wielkich pieców hutniczych i stukotu włókienniczych maszyn. W ciągu ostatnich trzydziestu kilku lat gospodarka Sosnowca zmieniła się praktycznie w stu procentach. O zmianach, które wtedy zachodziły – zarówno w krajobrazie stolicy Zagłębia Dąbrowskiego, jak i w naszym życiu i przede wszystkim w nas samych opowiada wystawa (Po)przemysłowy Sosnowiec. Zmiany społeczno-gospodarcze na przełomie wieków, której wernisaż zaplanowano na piątek 21 czerwca w Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki.
Na wystawie zobaczymy zdjęcia, statystyki i wycinki prasowe dotyczące Sosnowca w latach dziewięćdziesiątych i pierwszych latach XXI wieku. Zobaczyć będzie można zmiany, które wówczas zachodziły w mieście i w naszym życiu. Dzisiejsi 30-, 40- i 50-latkowie powinni zobaczyć w niej również siebie, bo zmiany dotyczyły przede wszystkich życia sosnowieckich rodzin.
– To wszystko, co wydarzyło się w mieście w latach dziewięćdziesiątych, było niezwykle istotne. Likwidacja zakładów pracy, przebudowa miasta czy zmiany w handlu zmieniły życie wszystkich mieszkańców miasta i na wystawie staramy się te zmiany pokazać – mówi kuratorka wystawy Monika Kempara. – Ta zmiana dokonała się bardzo gwałtownie, jeżeli myślimy z perspektywy człowieka, który wtedy żył i bez perspektywy tego, jakie będzie jutro – podkreśla.
Lata dziewięćdziesiąte w Sosnowcu to likwidacja wielkich zakładów pracy, redukcje zatrudnienia, bezrobocie, ale też pierwsze kroki, które stawialiśmy w większej lub mniejszej działalności gospodarczej. Wystawa przypomina też rolę Agencji Rozwoju Lokalnego i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, których zadaniem było i jest kreowanie i tworzenie nowych miejsc pracy. Ciekawym doświadczeniem jest film, który na początku lat 90. na zlecenie ARL nagrano na kasecie VHS, a który promował wówczas Sosnowiec. Będzie go można oczywiście zobaczyć na wystawie. Nie brakuje również wycinków prasowych z „Kuriera Miejskiego”, „Dziennika Zachodniego” czy „Wiadomości Zagłębia”.
Wystawa czynna będzie do 15 września. W jej ramach zaplanowano też oprowadzenia kuratorskie oraz warsztaty wakacyjne dla dzieci.