Nakrętka do nakrętki i zbierze się na remont łazienki w placówce opiekuńczo-wychowawczej
Dwa tysiące worków, w których zmieści się 10 tys. kilogramów nakrętek, potrzeba, by wyremontować ostatnią łazienkę w Zespole Opiekuńczo-Wychowawczym nr 3 w Sosnowcu.
W tym roku dzięki współpracy placówki i tyskiej fundacji „Bliżej szczęścia” udało się wyremontować jedną łazienkę i korytarz, właśnie poprzez zbiórkę nakrętek w ramach charytatywnego przedsięwzięcia pod nazwą „Pomaganie przez odkręcanie”.
– Nasza współpraca z placówką rozpoczęła się od akcji świątecznej, którą przeprowadziliśmy dla podopiecznych placówki w ubiegłym roku. Okazało się, że jedną z najbardziej palących potrzeb jest remont łazienek, dlatego postanowiliśmy pomóc. Od początku roku uzbieraliśmy na remont w Sosnowcu 30 699 kilogramów nakrętek. Dzięki temu ponad 30 wychowanków placówki korzysta teraz z nowej łazienki i odnowionego korytarza – mówi Jarosław Szczygielski, wolontariusz fundacji „Bliżej szczęścia”. – Z naszej perspektywy zbiórki zakrętek jak najbardziej mają sens. Przeprowadzamy je na masową skalę, a to znacznie zwiększa szansę powodzenia akcji. Osobom zbierającym nakrętki na własną rękę na pewno jest ciężej. Za zbiórką stoi potężna logistyka. Łatwiej jest przyłączyć się do kogoś „większego”. Po drugie, jako fundacja staramy się wyznaczać cele, które jesteśmy w stanie zrealizować. Nie porywamy się z przysłowiową, motyką na słońce i wolimy przedyskutować kilka razy daną kwestię, zanim się za nią weźmiemy. Jeszcze raz wspomnę tutaj o logistyce, która musi być dopięta na ostatni guzik. Nakrętki odbieramy zawsze wtedy, kiedy mamy pewność pełnych worków. Nie robimy pustych przebiegów – dodaje.
W placówce opiekuńczo-wychowawczej nr 3 w Sosnowcu mieszka ponad 30 osób do 18 roku życia, które znalazły się w trudnej życiowo sytuacji. Dzieci i młodzież mają zapewnione schronienie oraz wsparcie psychologiczne, kluczowe dla poprawnego funkcjonowania w późniejszym życiu.
Nakrętki na cel akcji trafiają od placówek oświatowych, instytucji państwowych, klubów sportowych i klubów fitness oraz prywatnych przedsiębiorstw. Wystarczy zgłosić w fundacji chęć przystąpienia do zbiórki, skontaktować się telefonicznie pod nr tel. 664 085 376 lub napisać na adres: k.brysz@blizejszczescia.pl. Pracownicy fundacji przekażą specjalny kosz przeznaczony do zbiórki, plakat informujący o akcji oraz zapewnią odbiór zebranych nakrętek.
Nakrętki można przynosić także do Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego nr 3 pod adres ul. Szczecińska 11. Patronat nad akcją objął Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.