Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu po trwających niespełna pół roku pracach budowlanych zakończył modernizację pierwszej części poradni specjalistycznych, otwierając nowy rozdział w świadczeniu usług medycznych. Po 35 latach nieprzerwanej służby odbyła się kompleksowa modernizacja przestrzeni, aby lepiej służyć pacjentom oraz zapewnić personelowi dostosowany do aktualnych czasów komfort pracy.
– Nasz projekt modernizacji był napędzany wizją ulepszenia każdego aspektu naszej działalności – od infrastruktury fizycznej po samą istotę opieki nad pacjentem i komfort pracy personelu. Przekształciliśmy nasze przestrzenie, dodając nowe pomieszczenia, najnowocześniejsze instalacje i zaawansowane systemy klimatyzacyjne oraz nowy system kolejkowy – zapewniając bezpieczne, komfortowe i wydajne środowisko. Dziękuję Panu Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu oraz całemu Zarządowi Województwa za wsparcie w tworzeniu tego dzieła dla pacjentów regionu.. – podsumowuje Krzysztof Kowalik, Dyrektor Szpitala.
Projekt modernizacji obejmował gruntowną przebudowę infrastruktury – od wyznaczenia nowych ścian, przez instalacje elektryczne, aż po nowoczesne systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu, z nowym systemem PPOŻ i SSP zapewniającym ochronę przed ewentualnymi zagrożeniami. Wnętrza poradni zostały kompletnie odnowione, z nowymi sufitami i ścianami, a także nowym, ergonomicznym wyposażeniem, w tym szafami, fotelami, krzesłami i biurkami wraz z zapleczem diagnostyczno-medycznym.
– Wyremontowane poradnie to element wizytówki szpitala, to tutaj najczęściej pacjenci w pierwszej kolejności sięgają po pomoc lekarską. Rocznie ze świadczeń ambulatoryjnych w tym szpitalu korzysta 160 tysięcy pacjentów, stąd konieczność inwestycji w tym obszarze. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu w ostatnim czasie otrzymał i w niedalekiej przyszłości otrzyma z budżetu województwa śląskiego duże wsparcie. Dla mieszkańców regionu stale modernizujemy, inwestujemy w nowoczesne technologie, aby każdy mógł sięgnąć po medycynę najwyższej jakości i czuł się właściwie zaopiekowany, a personel lekarski miał godne warunki do pracy. – podkreśla Anna Jedynak – wicemarszałek województwa śląskiego.
W odnowionym skrzydle szpitala znajdą miejsce nowoczesne poradnie: kardiologiczna, gastroenterologiczna, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, otolaryngologiczna, urologiczna i neurochirurgiczna. Każda z nich została zaprojektowana z myślą o komforcie i dostępności, z łatwym dostępem architektonicznym oraz przyjaznym otoczeniu zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Szczególną uwagę zwrócono na kardiologię i otolaryngologię, gdzie dodano dodatkowe gabinety, zwiększając tym samym dostęp do specjalistów.
– Szpital Św. Barbary jest jednym z najważniejszych szpitali w województwie. Cieszę się, że ta inwestycja miała miejsce, bo obszar poradni niezaprzeczalnie takiej modernizacji wymagał po tych długich latach służby pacjentom regionu. Dziękuję Panu Marszałkowi i Zarządowi Województwa za tą inwestycję i kolejne planowane, które przełożą się bezpośrednio na leczenie pacjentów regionu i podnoszenie jakości świadczeń medycznych. – dodaje Marek Wójcik, Wojewoda Śląski.
Modernizacja ta nie tylko znacząco podnosi standardy opieki, ale także przyczynia się do stworzenia bardziej efektywnego i przyjemnego środowiska pracy dla personelu. Całkowity koszt projektu wyniósł 5 851 470,78 złotych, z czego 4 000 000 złotych pochodziło z dotacji budżetu Województwa Śląskiego, a reszta ze środków własnych szpitala.
– Mam nadzieję, że ta inwestycja przełoży się na jakość udzielanych świadczeń medycznych szpitala. Mogę z pełną stanowczością stwierdzić, że zarówno jako członkini Rady Społecznej, jak i radna Sejmiku Województwa za każdym razem wspieram wszelakie inwestycje w służbę zdrowia, bo doskonale zdaję sobie sprawę jakie jest to ważne dla nas – mieszkańców regionu, by mieć pełny i profesjonalny dostęp do pomocy medycznej. – zaznacza Maria Materla, członkini Rady Społecznej WSS5.
Ten historyczny moment dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, znacząco wpływa na jakość świadczonych usług medycznych. Szpital kontynuuje swoją misję zapewniania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej, dostosowując się do ciągle zmieniających się potrzeb swoich pacjentów.
Źródło i fot. informacja prasowa Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.