Umowa podpisana
Ponad 2 mln 550 tys. złotych będą kosztować prace adaptacyjne Zamku Sieleckiego. Umowa na wykonanie prac została podpisana 17 marca w Urzędzie Miasta w Sosnowcu.
– To kolejna ważna inwestycja, która przyczyni się do modernizacji naszych obiektów kulturalnych i zwiększy jakość i możliwość prowadzonych działań – mówi Mateusz Rykała, zastępca prezydenta miasta, który podpisywał umowę.
– Zakres prac będzie szeroki. Poza drobnymi remontami nie były prowadzone prace na większą skalę. Obiekt nie był także dostoswany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ponadto nie posiadał odpowiedniego systemu zabezpieczeń antykradzieżowych i przeciwpożarowych. Cała inwestycja obejmuje dwa zamówienia na wszystkie roboty budowlane. Będzie także podpisywana odrębna umowa na rewitalizację parku, w części zamkniętej wobec zamku – zapowiedział Mateusz Rykała. Zagospodarowanie parku będzie dodatkowo kosztować około 170 tys. zł.
Termin wykonania prac mija w kwietniu, ale urzędnicy wystąpili już o przedłużenie tego terminu do Urzędu Marszałkowskiego z tego względu, że dłużej niż zakładano, trwało postępowanie konkursowe. Po uzyskaniu zgody prace najprawdopodobniej potrwają do zakończenia wakacji. Roboty wykona będzińska firma Arkada, której właścicielem jest Radosław Nawara, były miejski konserwator zabytków w Będzinie.
– W obrębie działki na zewnątrz Zamku Sieleckiego będzie wykonany ogród w stylu barokowym – zapowiada Jolanta Skorus, dyrektorka Zamku Sieleckiego w Sosnowcu. – Zostanie wykonany także parking oraz cześć ogrodzenia, by z dotychczasowym, stanowił jednolitą całość. W samym obiekcie zostanie odrestaurowana polichromia w skrzydle południowym, która do tej pory nie była udostępniona zwiedzającym ze względu na to, że nie była odrestaurowana i usytuowana w miejscu, które nie było udostępniane zwiedzającym. Będą także wyeksponowane odkrywki archeologiczne w skrzydle północnym, które w całości będzie podlegało pracom remontowo-budowalnym – dodaje.
Ponadto zostaną oddane sale ekspozycyjne, na parterze dla działu regionalnego, a na piętrze dla Galerii Extravagance oraz magazyny na dzieła sztuki. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie zamontowana winda, którą będzie się można poruszać od piwnic na piętro oraz platforma dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym do obiektu. Obiekt zostanie oświetlony i tym samym na być pięknie eksponowany.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Koszt całego zadania wynosi ponad 2 mln 550 tys. zł. Dofinansowanie kształtuje się na poziomie 85 procent.