Muzeum – czym jest dla lokalnej społeczności i jakie pełni funkcje? Jak oddziałuje na krajobraz kulturowy? Odpowiedzi na to pytanie spróbują udzielić pracownicy Muzeum w Sosnowcu, prezentując wystawę, zatytułowaną „1985 – 2020. Kolekcja Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu”.
Przygotowana wystawa jest głosem w debacie nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego, podczas której zostaną zaprezentowane wybrane zbiory Muzeum, m.in. zabytki z zakresu archeologii, historii i kultury miasta i wybrane skarby skrywane w magazynach Muzeum.
Goście rozpoczną swoją podróż od pradziejów. Dwanaście sezonów badawczych w Zagórzu a także innych dzielnicach Sosnowcu pozwoliło pozyskać pracownikom zabytki Muzeum i udokumentować najstarsze dzieje miasta. Na wystawie znajdą się pamiątki historyczne: mapy, plany, dokumenty zakładowe i urzędowe, dyplomy cechowe, pocztówki, sztandary i mundury, tableau pracownicze, a także szczególna perełka w zbiorach – judaika, pozwolą prześledzić rozwój gospodarczy i społeczny miasta, jego wielokulturową przeszłość. Obraz mieszkańców utrwalony w fotograficznym atelier dokumentują liczne zdjęcia z ważnych uroczystości rodzinnych i codziennego życia sosnowiczan. Pejzaż industrialny Sosnowca, odtworzony w sposób symboliczny w jednej z sal wystawowych, uzupełniają prace sosnowieckich artystów, odzwierciedlające jego atmosferę i wyjątkowość. Ponadto w „Galerii Zakładowej” zostaną reprezentowane grafiki Mariana Maliny, Wandy Zbyszewskiej, Stanisława Gawrona, „Galerii Sztuki Współczesnej” prace najwybitniejszych polskich artystów z sosnowieckim rodowodem m.in.:Janiny Kraupe, Jadwigi Maziarskiej, Andrzeja S. Kowalskiego, Jakuba Zima. Wernisaż odbędzie się 3 września o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 31 października. red