292 kandydatów startuje w wyborach do Rady Miejskiej, a sześciu kandydatów prowadzi walkę o stanowisko prezydenta miasta.
Kierunek na kolejne cztery lata dla Sosnowca będzie wyznaczać kandydat, który w pierwszej turze wyborów samorządowych, czyli 16 listopada, zdobędzie ponad 50 procent ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z potencjalnych kandydatów nie zdobędzie wymaganej większości, dwa tygodnie później czeka ich dogrywka.
O najważniejszy urząd w mieście walczą: Kazimierz Górski (SLD Lewica Razem), Maciej Adamiec (Niezależni dla Sosnowca), Marek Barański (Nowoczesny Sosnowiec), Dominik Charasim (Nowa Prawica-Janusza Korwina Mikke), Arkadiusz Chęciński (PO), Michał Potoczny (PiS). Czynne prawo wyborcze przysługuje 172 tysiącom 678 mieszkańcom. Ile osób wybierze się do komisji wyborczych i wrzuci ważny głos do urny, nie wiadomo. O ile prawdopodobnie nie poznamy nazwiska prezydenta po pierwszej turze wyborów, to pewne jest to, że poznamy nazwiska 28 radnych. W 109 obwodach wyborczych i pięciu okręgach wyborczych będzie można wybrać radnych spośród 292 kandydatów. Najwięcej kandydatów na radnych, po 56, wystawiły komitety PiS, PO, Niezależni dla Sosnowca i SLD. Nowa Prawica ma na swoich listach 30 kandydatów, o jednego więcej posiada Nowoczesny Sosnowiec, a zaledwie siedmiu i to w jednym okręgu wyborczym KWW Patryka Malary.
Wśród kandydatów prym wiodą obecni radni, którzy najczęściej zostali „jedynkami” swoich list wyborczych. Nie brakuje także nowych twarzy. Na listach znalazły się m.in. miejsca dla działacza sportowego, trenera, członka Młodzieżowej Rady Miasta, szefa miejskiej jednostki, laureatki konkursu piękności czy byłego posła. Najmłodsi kandydaci mają 18 lat, a najstarsza kandydatka ma 76 lat.
Trwa zacięta walka wyborcza. W większej mierze na plakaty, billboardy, gazety, ulotki, reklamę w sieci czy konwencje wyborcze niż na rzeczowe argumenty i programy wyborcze. Bitwa wyborcza potrwa do ciszy wyborczej, która rozpocznie się 14 listopada o godz. 24.00. W czasie jej trwania nie można prowadzić agitacji wyborczej i publikować sondaży. Cisza obowiązuje także we wszystkich mediach: prasie, radiu, telewizji i w internecie. Jej naruszenie jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tys. złotych. Za podanie w czasie trwania ciszy wyborczej wyników sondaży grozi grzywna od 500 tys. do 1 mln złotych.
Zasady organizowania i przeprowadzania wyborów określa Kodeks wyborczy. W wyborach samorządowych otrzymujemy cztery karty do głosowania: pierwsza – na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, druga – na radnych do rad gmin, trzecia – na radnych do rad powiatu, czwarta – na radnych sejmików wojewódzkich. Jeśli mieszkamy w jednym z 66 miast na prawach powiatu (czyli np. w Sosnowcu) otrzymamy tylko trzy karty. Najprościej – oddajemy jeden głos na prezydenta Sosnowca, jeden głos na radnego Rady Miejskiej i jeden na radnego Sejmiku Wojewódzkiego w godz. od 7.00 do 21.00.