Pomoc dla sosnowieckich par
Sześć podmiotów złożyło oferty na realizację programu „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec w latach 2017-2020″.
Po podjęciu uchwały w tej sprawie przez radnych, przewidującej możliwość dofinansowania do procedury in vitro, gmina ogłosiła konkurs ofert na wyłonienie realizatorów programu.
Miasto zapewniło sobie możliwość wybrania więcej niż jednego podmiotu, który będzie realizował program w Sosnowcu. Realizator ma zostać wybrany do 15 marca.
– W ramach dofinansowania do procedury in vitro planujemy przeznaczyć kwotę około 200 tysięcy złotych rocznie, a z pomocy będzie mogło skorzystać w każdym roku około 40 par. W sumie program ma objąć 160 par, a kwota na niego przeznaczona wyniesie około 800 tysięcy złotych – zapowiada Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Do konkursu zgłosiło się sześć podmiotów: Centrum Medyczne Rozrodu ARTVIMED Sp. z o.o. z Krakowa, Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian z Białegostoku, Invimed Europejskie Centrum Macierzyństwa z Katowic, GynCentrum Clinic Sp. z o.o. z Katowic, Provita Sp. z o.o., z Katowic oraz Gameta Szpital Sp. z o.o. z Rzgowa.
Sosnowiecki program obejmuje dofinansowanie do wysokości 80 procent kosztów, czyli łącznie nie więcej niż 5 tys. zł co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego, obejmującej przynajmniej przeprowadzenie następujących elementów: stymulacji mnogiego jajeczkowania, wykonanie punkcji pęcherzyków jajowych, znieczulenia ogólnego podczas punkcji, procedury mikroiniekcji plemnika, pozaustrojowego zapłodnienia i nadzoru nad rozwojem zarodków in vitro, transfer zarodków do jamy macicy.
Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem poniosą pacjenci. Maksymalna liczba zabiegów, do których będzie przysługiwać dofinansowanie, to trzy zabiegi. Program polityki zdrowotnej został opracowany na podstawie programu prof. Sławomira Wołczyńskiego oraz lekarza Rafała Zyśka pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi w latach 2016-2020″ i zmodyfikowany do potrzeb miasta, czyli adekwatnie do liczby ludności i populacji par niepłodnych wymagających leczenia metodami IVF/ICSI oraz środków finansowych, które miasto postanowiło przeznaczyć na realizację tego programu.
W Sosnowcu funkcjonował już pilotażowy program wsparcia in vitro – od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez poprzedni rząd krajowego programu, który obowiązywał do 30 czerwca 2016 r. W związku z podjęciem przez Radę Ministrów decyzji, że krajowy program dofinansowania do procedury in vitro nie będzie realizowany, sosnowieccy radni kolejny raz zdecydowali się na wsparcie sosnowieckich par, które zdecydują się na skorzystanie z tej procedury.