Rusza trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz dwa wydarzenia specjalne. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca i potrwa od piątku do niedzieli.
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc w zakątkach metropolii i dobra okazja, by wreszcie poznać, a często i odkryć najciekawsze miejsca Metropolii.
– To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. – GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.
Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji, są dostępne na stronie: www.kierunekgzm.pl.
W ramach tegorocznego festiwalu uczestnicy będą przemierzać metropolię… na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem, a nawet…. balonem i windą paciorkową.
Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sosnowiec.
W Sosnowcu mieszkańcy Metropolii mogą zajrzeć do Teatru Zagłębia (29 i 30 czerwca) i wraz z Michałem Bałagą, aktorem Teatru Zagłębia, zerknąć za słynne teatralne kulisy, sprawdzić, co kryje się w garderobach i pracowni fryzjerskiej, a także posłuchać o historiach i anegdotach związanych z teatrem, który jest starszy niż sam Sosnowiec. Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazję stanąć na scenie z aktorami Teatru Zagłębia w strojach z epoki. Ponadto niepowtarzalną okazją będzie zwiedzanie Pałacu Oskara Schoena (29 czerwca), który na co dzień jest siedzibą Sądu Rejonowego. Pałac został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku, w stylu eklektyzmu dla rodziny sosnowieckich przemysłowców Franza i Emmy Schoenów. Charakterystycznym elementem zabytku jest neogotycka wieża. Wśród wnętrz wyróżniają się ogromny hol wraz z klatką schodową, sala balowa, dawna biblioteka i wielka jadalnia. W 1919 roku w budynku mieściło się dowództwo I Powstania Śląskiego.
Trzecia z propozycji, którą można będzie zobaczyć w Sosnowcu, to zajezdnia autobusowa PKM Sosnowiec (30 czerwca).