Naukowcy, samorządowcy i organizacje pozarządowe stworzyli „okrągły stół” dla czystego powietrza
Konferencja poświęcona zagadnieniom niskiej emisji i smogu pod nazwą „Zagłębiowski Okrągły stół dla czystego powietrza” odbyła się 15 marca w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym.
Zorganizowanie konferencji to pomysł społecznej inicjatywy na rzecz czystego powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim, czyli Sosnowieckiego Alarmu Smogowego. W spotkaniu wzięli udział naukowcy, pracownicy instytutów badawczych, eksperci, samorządowcy i posłowie z regionu oraz działacze organizacji pozarządowych i mieszkańcy. Uczestnicy zastanawiali się nad programami poprawy stanu powietrza i możliwościami rozwiązania tego problemu oraz omawiali problemy, z jakimi borykają się władze samorządowe, walcząc z niską emisją.
Lilia Kubicka, główny specjalista WMŚ ds. powietrza w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, podkreśliła, że przekroczone znacznie emisje szkodliwego pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzo(alfa)pirenu występują na wszystkich stacjach pomiarowych w województwie śląskim, z wyjątkiem stacji w Złotym Potoku, znajdującej się na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. – Główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza w regionie jest niska emisja, czyli emisja z palenisk domowych na paliwa stałe, spalających drewno i węgiel. To przyczyna ponad 55 procent pyłów zawieszonych w powietrzu, które wdychamy – stwierdziła. Planowanie rozwiązanie w postaci wprowadzenia uchwały antysmogowej dla całego województwa śląskiego przedstawiła Blanka Romanowska, kierowniczka Referatu ds. planowania i sprawozdawczości oraz polityki ekologicznej w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Wstępne konsultacje z gminami w tej sprawie zostały już przeprowadzone i będą kontynuowane. – Musimy wprowadzić określone regulacje, by pozbyć się w Polsce smogu. Trzeba określić normy jakości na paliwa spalane w kotłach i normy techniczne na kotły na węgiel i drewno, montowane w polskich domach. Tych regulacji brakuje i bez nich nie poradzimy sobie z problemem niskiej emisji, czyli głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. – stwierdził wprost Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Działacze Polskiego Alarmu Smogowego podkreślali, że nie oczekują konieczności wprowadzenia całkowitego zakazu spalania węgla. Zaproponowali jednak, aby projektowana uchwała została wprowadzona od razu dla całego województwa i określiła minimalne wymagania, jakie należy spełnić dla poprawy stanu powietrza. Rzecznicy tego pomysłu zaproponowali, aby do 2022 r. do eksploatacji dopuszczone były jedynie kotły z automatycznym załadunkiem, bez technicznej możliwości instalacji rusztu awaryjnego, o emisyjności na poziomie odpowiadającym kotłom klasy 5 wg normy PN 303:5-2012, a od roku 2018 miałby obowiązywać zakaz montażu innych kotłów niż niskoemisyjne.
Organizatorzy zapowiedzieli cykliczne organizowanie takich spotkań. II Konferencja „Zagłębiowski Okrągły stół dla czystego powietrza” odbędzie się w marcu w przyszłym roku w Dąbrowie Górniczej.