Kobieta XXI wieku, czyli jaka?
„Matka, żona, bizneswoman – kobieta XXI wieku” – pod takim hasłem w czwartek 25 maja odbył się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu III Konwent Kobiet Sukcesu.
W tym roku w wydarzeniu udział wzięło ponad 200 uczestników, w tym również panów.
– Już trzeci rok z rzędu widzimy, że kobiety z Zagłębia, Śląska i spoza województwa chcą i nie boją się mówić i wymieniać swoimi doświadczeniami w kwestii prowadzenia biznesu, czy osiągania tzw. work-life balance. Nasze wydarzenie jest przestrzenią, która daje możliwość wymiany informacji, podzielenia się swoją historią, czy uzyskania motywacji, by wprowadzić w swoim życiu istotne zmiany. W tym roku skupiłyśmy się przede wszystkim na różnych wizerunkach i rolach kobiety zarówno w życiu codziennym, jak i w przestrzeni kariery zawodowej – mówią Agnieszka Pilnicka, Ewa Marek i Ewa Bensz z Centrum Rozwoju Kobiet WSH.
Na niezwykle ważne miejsce pań w różnych obszarach życia publicznego wskazywał otwierając wydarzenie rektor WSH, prof. Michał Kaczmarczyk, który powiedział: – Statystyki potwierdzają, że udział pań w życiu publicznym jest wciąż niedostateczny i choć te liczby z roku na rok się poprawiają, to Polska wciąż jest pod tym względem w ogonie Europy. Mam nadzieję, że przedsięwzięcia takie, jak dzisiejsze będą to zmieniały. Zmienia się bowiem również wizerunek kobiet, ich aktywność, motywacje tej aktywności, a wyniki kolejnych badań potwierdzają, że Polacy tego właśnie oczekują.
Konwent rozpoczął się wykładem inauguracyjnym dr Aleksandry Wentkowskiej, pełnomocnika terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Dr Wentkowska przybliżyła zgromadzonym paniom kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie ochrony praw kobiet. Na pytanie „Jak skroić życie na miarę?” odpowiedziała Ewa Miętkiewicz – Ciepły – projektantka mody, która swoją pasję do tworzenia niebanalnych ubrań zamieniła w biznes i sposób na życie. Tatiana Galińska, trener biznesu i coach, w czytelny sposób zobrazowała uczestniczkom Konwentu, z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się kobieta w drodze na szczyt szczęścia rodzinnego, kariery zawodowej, czy ogólnie rozwoju osobistego. Wśród wystąpień znalazło się również miejsce na… męski punkt widzenia. Ten zaprezentował Sebastian Korfel, trener umiejętności interpersonalnych i doradca w obszarze efektywnej komunikacji, który miał niełatwe zadanie obronienia męskości.
Z największym zainteresowaniem spotkał się panel dyskusyjny, w którym udział wzięła Maria Rotkiel, będąca gościem specjalnym Konwentu. Znana z licznych programów telewizyjnych psycholog, trenerka i mówczyni motywacyjna wzięła udział w rozmowie dotyczącej tytułowego wizerunku kobiety XXI wieku, analizując zarówno mity narosłe wokół zadań płci pięknej, jak również odpowiadając na liczne pytania nurtujące widzów. Jako doświadczona psycholog udzieliła także kilku złotych wskazówek, dzięki którym życie może stać się łatwiejsze. – Pamiętajcie, że rozmowa z samym sobą jest najlepszą receptą na osiągnięcie równowagi. Lepsze poznanie siebie, pomaga w życiu w podejmowaniu nawet trudnych decyzji. Warto więc wygospodarować czas na swój wewnętrzny dialog. Nie należy również uciekać od trudnych emocji. Każdy z nas ma prawo do cięższej chwili i warto mieć tego świadomość – przekonywała Maria Rotkiel.
Czwartkowe wydarzenie, tradycyjnie już było również okazją do uhonorowania kobiet szczególnie zasłużonych na polu przedsiębiorczości, działalności społecznej oraz kulturalnej. W tym roku wyróżnienia i nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymały:
– w Kategorii Biznes: statuetkę Sonia Draga – właścicielka popularnego katowickiego wydawnictwa „Sonia Draga”, natomiast wyróżnienie Beata Zamora – członek zarządu w sieci salonów obuwniczych La Strada;
– w Kategorii Społeczeństwo: statuetkę Barbara Sopot – Zembok – zastępca burmistrza Miasta Pszczyna, zaś wyróżnienie Aleksandra Marzyńska – Naczelnik Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu;
– w Kategorii Kultura: statuetkę Maria Meyer – uznana aktorka teatralna, od 1988 roku związana z chorzowskim Teatrem Rozrywki (w imieniu laureatki nagrodę odebrał Dariusz Niebudek), a wyróżnienie Wiesława Konopelska – redaktor naczelna „Echa Czeladzi” i Miesięcznika Kulturalnego „Śląsk”.
W tym roku przyznano również dwie nagrody honorowe. Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować Annę Dymną, znaną polską aktorkę, ale przede wszystkim założycielkę i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”. Laureatka nie mogła być obecna podczas uroczystości, przesłała jednak na ręce organizatorów list. Drugą wyróżnioną została Barbara Ptak, kostiumolog teatralna i filmowa, która stworzyła kostiumy do czterech filmów nominowanych do Oscara. Pani Barbara odbierając statuetkę nie kryła wzruszenia i podkreśliła, że zamierza dalej wytrwale pracować i realizować swoją największą życiową pasję.
Konwent zakończyły konkurs wizytówkowy, w którym nagrody ufundowali liczni partnerzy wydarzenia, którzy jak zwykle chętnie wsparli przedsięwzięcie.
Źródło: Materiały prasowe Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu